Trafik kazalarına etki eden faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 68088
  2. Yazar: MEHMET ARİF ŞAHİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
TRAFİK KAZALARINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Arif ŞAH İNLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu çalışmanın birinci bölümünde genel bilgiler, ikinci bölümünde genel özellikler ve periyodik değişmeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'deki durum, dördüncü bölümde trafik kazalarına neden olan faktörler, beşinci bölümde ülkemizde trafik kazaları oluş nedenleri ve sonrası yetersizlikler, altıncı bölümde ise sürücülerde kişilik yapılan“konusu incelenmiştir. Çoklu doğrusal regresyon çözümlemelerinde verileri eniyi tanımlayacak gerekli değişkenlerin modele seçilmesi, modele katkısı önemsiz değişkenlerin modelden çıkartılması ”değişken seçimi“ ya da ”eniyi altküme denkleminin seçimi" olarak bilinir. Buradan hareketle çalışmanın uygulama bölümünde trafik kazalarına etkili olabileceği düşünülen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. DİE'den 1985-1995 yılları arasında oluşan sürücü sayısı, taşıt sayısı, karayolu uzunluğu, otoyol uzunluğu, yolcu sayısı ve ilkokula yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısı değişkenlerine ilişkin veri alınmıştır. Bu veriye çoklu regresyondaki değişken seçme tekniklerinden ileriye doğru seçim ve geriye doğru çıkarma teknikleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar sonuç ve öneriler bölümünde yorumlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Çoklu doğrusal regresyon, değişken seçimi yöntemleri Sayfa Adedi :105 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF FACTORS EFFECTING TRAFFIC ACCIDENTS (M.sc. Thesis) Mehmet Arif ŞAHİNLİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT In the first part of the study, general information; in the second part, general characteristics and: periodical changes are analysed. In the third part, conditions in Turkey; in the fourth part, factors causing traffic accidents; in the fifth part reasons of traffic accidents in Turkey and insufficiencies after accidents and in the sixth part, personality of drivers are studied. Incluuing the variables defining best the data and excluding the variables contributing less to the model are called“selection of variables”or“selection of the best subcluster equation”in multilinear regression analysis. By regarding this, in the empirical application part of the study, it is aimed to analyse factors supposed to effect traffic accidents. Data collected by the State Institute of Statistics, is used for the period of 1985-1995 to analyse the variables number of drivers, number of vehicles, length of highways, length of motorways, number of passengers and number of primary school students registered new. Forward selection and backward exclusion methods among variable selection techniques in multiple regression are used. Results are interpreted in the part of result and proposals. Science code Key words : Multiple lineer regression, variable selection methods Page number : 105 Adviser : Doç. Dr. Hamza GAMGAM