Frezeleme operasyonlarında optimum işleme parametrelerinin bilgisayarla seçimi
  1. Tez No: 68089
  2. Yazar: METİN ZEYVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT GÜLSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
FREZELEME OPERASYONLARINDA OPTİMUM İŞLEME PARAMETRELERİNİN BİLGİSAYARLA SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Metin ZEYVELİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu çalışmada, çok pasolu frezeleme operasyonlarında, optimum işleme parametrelerinin seçimini yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Optimizasyon işlemi en önemli işleme parametreleri olan; kesme hızı, ilerleme, talaş derinliği ve paso sayısı için yapılmıştır. Optimizasyon işleminde maksimum üretim oram ve minimum maliyet kriterlerini sağlayacak takım ömrü modelleri kullanılmıştır. Program“tam tarama”optimizasyon yöntemi kullanılarak Turbo Pascal dilinde hazırlanmıştır. Bilim Kodu :626.09.00 Anahtar Kelimeler : Optimizasyon, Optimum İşleme Parametreleri, İşleme, Frezeleme, Bilgisayar Destekli İşlem Planlaması. Sayfa Adedi : &4 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Mahmut GÜLESİN11 COMPUTER AIDED SELECTION OF OPTIMUM MACHINING PARAMETERS IN MILLING OPERATIONS (M.Sc. Thesis) Metin ZEYVELİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT In this study, a computer program which selects optimum machining parameters in milling operations has been developed. Optimisation has been done for the most important macliining conditions namely; cutting speed, feed, dept of cut and number of cuts. In the optimisation, tool life models that meet maximum production rate and minimum cost criteria have been used. The computer programme has been developed by using“Complete Research”optimisation method in Turbo Pascal Language. Secience Code :626.09.00 Key Words : Optimisation, Optimum Machining Parameters, Machining, Milling, Computer Aided Process Planning. Number of Page : 84 Supervisor :Assoc. Prof. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
11 COMPUTER AIDED SELECTION OF OPTIMUM MACHINING PARAMETERS IN MILLING OPERATIONS (M.Sc. Thesis) Metin ZEYVELİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT In this study, a computer program which selects optimum machining parameters in milling operations has been developed. Optimisation has been done for the most important macliining conditions namely; cutting speed, feed, dept of cut and number of cuts. In the optimisation, tool life models that meet maximum production rate and minimum cost criteria have been used. The computer programme has been developed by using“Complete Research”optimisation method in Turbo Pascal Language. Secience Code :626.09.00 Key Words : Optimisation, Optimum Machining Parameters, Machining, Milling, Computer Aided Process Planning. Number of Page : 84 Supervisor :Assoc. Prof. Mahmut GÜLESİN