Görünmeyen yüzeylerin kaldırılması için hızlı bir 2. tamponu algoritması yazılması
  1. Tez No: 68087
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GÖRÜNMEYEN YÜZEYLERİN KALDIRILMASI İÇİN HIZLI BİR Z- TAMPONU ALGORİTMASI YAZILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Murat ASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Değişik alanlarda araştırmacılar sık sık bilgisayarda modelledikleri cisimlerin katı resimlerini ekranda görmek isterler. Bu amaç için kullanılabilecek bir dizi algoritmalar mevcuttur. Bu çalışmanın ana hedefi hızlı bir Z- buffer algoritması yazarak sıradan PC 'ler üzerinde bir işlemi gerçekleştirmektir. Bu amaca ulaşmak için söz konusu algoritma Turbo Pascal' da yazılmış ve algoritmanın performansını yükseltmek için Assembly dilinde yazılan rutinler sisteme entegre edilmiştir. Bilim Kodu : 626.06.01 Anahtar Kelimeler : Bilgisayarda Modelleme, Z-tampon algoritması Sayfa Adedi : 58 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdullah Çavuşoğlu
Özet (Çeviri)
HIDDEN SURFACE REMOVAL WITH A FAST Z - BUFFER ALGORITHM (M. Sc. Thesis) Murat ASLAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT Researchers from various fields often wish to see the solid pictures of the objects that has been modelled an a computer. There are a number of algorithms which can be used for this purpose. The main objective of this study has been to write a fast Z- buffer algorithm for ordinary PC s.To achieve that, the algorithm has been written in Turbo Pascal and in order to increase the performance of it assembly language routines were incorporated into the system. Science code : 626.06.01 Key words : Computurised Modelling, Z-Buffer algorithm Page number : 58 Adviser :Assoc. Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu