Ankilozan spondilitli hastalarda spinal mobilite parametrelerinin uyku ve yaşam kalitesi ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of spinal mobility parameters with sleep and quality of life in patients with ankylosing spondilitis
  1. Tez No: 680881
  2. Yazar: DİLARA DİLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN MESCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit hastalarda kas iskelet sisteminde tutulum yaparak fiziksel kısıtlanmalara ve yapısal hasara sebep olarak fonksiyonu büyük ölçüde etkiler. Hastalığın meydana getirdiği fiziksel ve fonksiyonel bozukluklar sonucuyla uyku bozuklukları ve yaşam kalitesinde bozulma sıkça gözlenebilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız; Ankilozan Spondilitli hastalarda mobilite parametrelerinin uyku ve yaşam kalitesiyle olan ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğinde takipli olan ve Mart 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında başvuran Ankilozan Spondilit (AS) tanılı hastalar, dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önünde bulundurularak çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo gibi demografik verileri kaydedildi. Hastalık aktivitesi Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ile spinal mobilitesi Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI) ile fonksiyonel durumu Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI) ile değerlendirildi. Ağrı düzeyi tespiti için Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Bu hastaların rutin takibinde kullandığımız labaratuar değerlerinden eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve C- reaktif protein (CRP) değerleri kaydedilip, hastalık süresi, kullandığı medikal ilaçlar, HLA-B27 pozitifliği, sigara öyküsü sorgulandı. Hastaların uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve yaşam kalitesini değerlendirmek için Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Ölçeği (ASQoL) kullanıldı. Hastaların BASMI total skoru ve alt parametreleri ile uyku ve yaşam kalitesi arasında korelasyon yapıldı. Ayrıca demografik veriler, hastalık aktivitesi, fonksiyon gibi diğer hastalık parametrelerinin de uyku ve yaşam kalitesi ile ilişkisi değerlendirildi. 15 Bulgular: Çalışmamızda hastaların %39,8'si (n=37) kadın, %60,2'si (n=56) erkek idi. Olgularımızın %50,5'nde kötü uyku kalitesi (PUKİ>5) olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Aim: Ankylosing spondylitis affects the function to a great extent by affecting the musculoskeletal system in patients, causing physical limitations and structural damage. As a result of the physical and functional disorders caused by the disease, sleep disorders and deterioration in quality of life are frequently observed. Our aim in this study; to examine the relationship of mobility parameters with sleep and quality of life in patients with Ankylosing Spondylitis. Patients and Methods: Patients diagnosed with Ankylosing Spondylitis (AS) who were followed up in the Physical Medicine and Rehabilitation Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital and applied between March 2021 and June 2021 were included in the study, considering the inclusion and exclusion criteria. Demographic data of the patients such as age, gender, height and weight were recorded. Disease activity was assessed with the Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), spinal mobility with the Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), and functional status with the Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI). Visual Analogue Scale (VAS) was used for pain level determination. The erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) values, which are the laboratory values ​​used in the routine follow-up of these patients, were recorded and the duration of the disease, the medical drugs used, HLA-B27 positivity, and smoking history were questioned. The Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI) was used to evaluate the sleep quality of the patients and the Ankylosing Spondylitis Quality of Life Scale (ASQoL) was used to evaluate the quality of life. The BASMI total score and sub-parameters of the patients were correlated with sleep and quality of life. In addition, the relationship between sleep and quality of life of other disease parameters such as demographic data, disease activity, and function were also evaluated. 17 Results: In our study, 39.8% (n=37) of the patients were female and 60.2% (n=56) were male. We found that 50.5% of our cases had poor sleep quality (PUKI>5).