Mimari temel tasarım eğitiminde tasarım ilkerinin algılanması üzerine bir inceleme
An analysis of the perception of design principles in architectural basic design education
- Tez No: 680895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ÜLKERYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mimari temel tasarım eğitiminin öğrencilerin görsel algılarıyla ve temel tasarım stüdyosunda deneyimledikleri bilgi işleme süreçleriyle yakından ilişkili olduğu açıktır. Öğrencilerin, sahip oldukları görsel algının en üst düzeye çıkarılması tasarım eğitimiyle gerçekleştirilebilmektedir. Öğrenciler temel tasarım eğitimi süresince edindikleri tasarım bilgilerini görsel düşünme yetileri ve deneyimleri üzerinden yeniden sorgulamakta ve kendilerine has geliştirdikleri yaratıcı tasarım dilinde kullanacakları bilişsel şemaları yeniden yapılandırmaktadırlar. Bu tez çalışması öğrenme eyleminin davranıştaki değişikliğin niteliğinin incelenmesi yoluyla ölçülebileceği varsayımı üzerine kuruludur. Benzer şekilde tez kapsamında öğrencilerin temel tasarım dersinde kendilerine kuramsal olarak sunulan görsel tasarım ilkelerini öğrenmeleri, tasarım ilkelerini anlamlandırma tutumlarındaki değişime dayanmaktadır. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında öğrencilerin temel tasarım ilkelerinin kuramsal niteliklerine vakıf olmadan önceki algı düzeyleri ile tasarım eğitimi ile birlikte edindikleri görsel tasarım ilkeleri kuramlarından sonra oluşan algı düzeyleri kıyaslanmaktadır. Bu noktada bu tez çalışmasının temel inceleme konusu tasarım dilinde algısal anlamda bir dil bilgisi (gramer) örüntüsü gibi hareket eden görsel tasarım ilkelerinin temel tasarım eğitimi öncesi ve sonrasındaki algısal farkını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
It is clear that architectural basic design education is closely related to the visual perception of students and the information processing actions they experience in the basic design studio. Students' visual perception can be maximized through design education. Students re-question the design knowledge they acquired during basic design education through their visual thinking skills and experiences, and they reconstruct the cognitive schemes that they will use by developing their own creative design language. This thesis is based on the assumption that the act of learning can be measured by examining the nature of the change in behavior. Similarly within the scope of this thesis, students' learning capability of the visual design principles presented theoretically in the basic design course is based on the change of students' attitudes for understanding of design principles. In this direction, in this thesis, the perception levels of the students before they do not have the knowledge of the theoretical qualities of the basic design principles are compared with the perception levels formed after the visual design principles theories they acquired with design education. At this point, the main study subject of this thesis is to investigate the perceptional difference between before and after basic design education on visual design principles acting as a perceptual grammatical pattern in design language.