Pandemi döneminde uzaktan eğitimde konuşma becerisinin dil işlevleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of speaking skills in distance education in terms of language functions during the pandemic period
  1. Tez No: 680902
  2. Yazar: HONAR ISSA M.AMEEN M.AMEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE USLU ÜSTTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenen öğrencilerin konuşma becerisini değerlendirmek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili, Gazi TÖMER'de 15.01.2021-15.05.2021 tarihleri arasında Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen B2 seviyesi öğrencileri oluşturmaktadır. B2 seviyesinin konuşma çalışmalarını değerlendirebilmek için öğrencilerin B2 kurunu tamamlamış olmaları göz önünde bulundurulmuştur. Çalışma B2 kurunda bulunan 20 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrencilerin girdiği çevrim içi konuşma kulübü ve konuşma dersleri araştırmacı tarafından kaydedilerek bu kayıtlar Google Doküman aracılığıyla yazıya dökülmüştür. Öğrencilerin konuşmaları sırasında kullandıkları ifadeler, Türkiye Maarif Vakfı tarafından hazırlanan Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı'nda belirtilen“Dil İşlevleri Listesi”nde uygun işlevin olduğu satırda işaretlenmiştir. İşaretlenen işlevlerin frekans ve yüzde analizleri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 2.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca konuşma kaygı durumuna yönelik anket ile öğrencilerin konuşma kaygıları değerlendirilmiştir. Anket, alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Araştırma sonunda öğrencilerin konuşma kaygı durumlarına bağlı olarak kullandıkları dil işlevlerinin ilişkisinin de açıklanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the speaking skills of students learning Turkish as a Foreign Language. In this direction, descriptive method was used, The study group of this research consists of B2 level students who learned Turkish as a foreign language between 15.01.2021 and 15.05.2021 at Gazi TÖMER in Ankara. In order to evaluate the speaking studies of the B2 level, it was taken into account that the students had completed the B2 level. The study will be carried out with 20 students in B2 level. The online speaking club and speaking lessons attended by the students were recorded by the researcher and these records were transcribed via Google Document. The expressions used by the students during their speeches are marked on the line with the appropriate function in the“List of Language Functions”specified in the Program for Teaching Turkish as a Foreign Language prepared by the Turkish Maarif Foundation. The frequency and percentage analyses of the marked functions were analysed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 2.0 program. In addition, students speaking anxiety was evaluated with a survey form. The survey form was prepared in line with the opinions of field experts. At the end of the research, it was aimed to explain the relationship between the language functions used by the students depending on their speech anxiety.