Mağaza vitrin tasarımları ve değişen tüketici davranışlarının nöropazarlama kapsamında incelenmesi
A study on shopwindow designs and changing consumer behaviors within the scope of neuromarketing
  1. Tez No: 680903
  2. Yazar: CELAL ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tüketicilere mal ve hizmetlerinin sunumunun yapıldığı fiziksel mağazalarda; Perakendeciler, tüketiciyi etkilemek için mağaza vitrinini kullanmaktadır. Son yıllarda işletmeler arasında artan rekabet nedeni ile markalar, tüketicilerin dikkatini çekmek için mağaza vitrinlerine önem vermeye başlamıştır. Bu çalışmada mağaza vitrin tasarımlarının belirlenmesi için alanında uzman pazarlama ve perakende alanı öğretmenleri ile derinlemesine görüşme yapılmış ve sonucuna göre mağaza vitrin tasarımları oluşturulmuştur. Mağaza vitrin tasarımları görüntüleri Göz Takibi (Eye-Tracking) cihazı ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In physical stores where goods and services are offered to consumers, retailers use the shopwindows to impress the consumer. In recent years, due to the increasing competition among businesses, brands have started to give importance to shopwindows in order to attract the attention of consumers. In this study, in-depth interviews were made with marketing and retail teachers who are experts in their fields to determine the optimum shopwindow designs and according to the results storewindow designs were created The images of the shopwindow designs were measured with the Eye-Tracking device to be able to analyze the ideal shopwindows that would attract the target group.