Etkin piyasa hipotezi ve zayıf formda piyasa etkinliğinin test edilmesi: Türkiye'deki sektör endeksleri üzerinde bir çalışma
Efficient market hypothesis and testing the weak form market efficiency: A study on the sector indices of Turkey
  1. Tez No: 680928
  2. Yazar: ÇAĞATAY GEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Etkin Piyasa Hipotezi'ne göre etkin olan bir piyasada elde edilen tüm bilgiler finansal varlıklara etki etmekte ve yatırımcılar bu bilgiler ile olması gerekenden daha fazla bir kazanç elde edememektedir. Yatırımcıların tercihleri açısından önem arz eden piyasa etkinliği kavramı ele alınarak çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren 23 sektöre ait endeksler ile hisse senedi piyasasının zayıf formda etkinliğini ölçmek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, öncelikle çalışmanın temelini oluşturan piyasa ve etkinlik kavramları açıklanmakta ve ardından da Etkin Piyasa Hipotezi'nin tanımına, tarihine, varsayımlarına ve farklı boyutlarına yer verilmektedir. Piyasaların etkinliği ile ilgili çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmalar arasında Etkin Piyasa Hipotezini destekleyenler olduğu gibi her zaman piyasaların etkin olmasının mümkün olmadığını savunanlar da bulunmaktadır. Bu nedenle, çalışmada hem zayıf formda piyasa etkinliği ile ilgili yapılan çalışmalar değerlendirilmekte hem de hipoteze karşı eleştiriler ve anomaliler de tartışılmaktadır. Ancak, yapılan araştırmalar doğrultusunda Türkiye hisse senedi piyasası ile ilgili birçok çalışma ile karşılaşılmasına rağmen, altında bulunan sektörleri kapsayan çalışmaların kısıtlı olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla bu hem tüm 23 sektörü kapsaması, hem verilerin güncel olması, hem de kullanılan yöntem bakımından bu çalışmanın önemi artmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, Türkiye piyasalarında faaliyet gösteren 23 birincil sektöre ait veriler Mayıs 2004 ile Kasım 2020 tarihleri arasından elde edilmiştir. Her bir seri için elde edilen 199 adet aylık kapanış endeks verilerine hem doğrusal yapıdaki geleneksel Genişletilmiş Dickey - Fuller (ADF) testi hem de 7 farklı doğrusal olmayan birim kök testi uygulanmıştır. ADF sonuçlarına göre toplamda 4 sektörün durağan, dolayısıyla zayıf formda etkin olmadığı görülmekte iken doğrusal olmayan birim kök testlerinin uygulanması sonucunda durağanlık tespit edilen sektörel piyasa sayısı 14'e yükselmektedir. Sonuçlar son dönemlerde konu ile ilgili çalışmaları desteklemekte ve zaman serilerindeki durağanlığın tespit edilmesinde doğrusal olmayan testlerin daha etkin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu piyasalarda yatırımcıların normalin üzerinde kar elde etmelerine imkân sağlanmakta olup geçmişten gelen bilgiler gelecek fiyatların tahmininde etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
According to the Efficient Market Hypothesis, all information obtained are reflected in the prices of financial assets when the market is fully efficient. This prevents investors from using this information to generate abnormal returns. Taking into consideration the concept of market efficiency, which is important for investors' decisions, the study aims to measure the weak form efficiency of indices belonging to 23 sectors within the Turkish stock exchange. For this reason, both the market and efficiency concepts are explained first as they form the basis of the study and then in the next section definition, history, assumptions and different dimensions of the Efficient Market Hypothesis will be placed forward. Studies on market efficiency are increasing day by day. Among these studies, there are those who support the Efficient Market Hypothesis as well as those who argue that it is not always possible for the markets to be efficient. For this reason, studies on market efficiency in the weak form are evaluated then accompanied by a discussionon the critics and anomalies against the hypothesis. However, according to the research made, although there are many studies on the Turkish stock market, it is understood that the studies covering the sub-sectors are limited. Therefore, theimportance of this study increases as it covers all the 23 sectors, using up-to-date data and newly developed methods For the purpose of the study, datafrom 23 primary sectors operating in Turkish markets were obtained between May 2004 and November 2020. The traditional linear Augmented Dickey - Fuller (ADF) test together with 7 different nonlinear unit root tests were applied to the 199 data obtained for each series. According to the results of the ADF test, it is seen that 4 sectors in total werestationary and hence not weak form efficient. However, the number of sectorsfound to be stationarywere seen to increase to 14 after the application of the nonlinear unit root tests. The results support the recentstudies on the subject and show that nonlinear tests are more effective in detecting the stationarity in time series. In these markets, investors are can make profitswhich are higher than normal, and information from the past will be effective in predicting future prices.