Avrupa hisse senedi piyasalarında zayıf formda piyasa etkinliğinin test edilmesi
Testing weak form market efficiency in the European stock markets
- Tez No: 497341
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA OMAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Etkin Piyasa Hipotezi'ne göre etkin olan bir piyasada mevcut olan bütün bilgiler finansal varlık fiyatlarına yansımakta ve yatırımcılar bu bilgileri kullanarak normalin üzerinde bir kazanç elde edememektedir. Yatırımcıların kararları açısından önem taşıyan piyasa etkinliği kavramı çalışmada ele alınmış ve Avrupa'da bulunan 32 hisse senedi piyasasının zayıf formda etkinliğini ölçmek amaçlanmıştır. Bu piyasalar gelişmişlik seviyelerine göre az gelişmiş (frontier), gelişmekte olan ve gelişmiş piyasalar olarak sınıflandırılmıştır. 8 farklı yeni geliştirilmiş doğrusal olmayan birim kök testleri çalışmada, Haziran 2006 – Haziran 2017 ve Ocak 2009 – Haziran 2017 tarih aralıklarından alınan aylık hisse senedi fiyatlarının oluşturduğu iki farklı veri setine uygulanmıştır. Sonuçlar, 32 piyasanın ilk veri setinde 18'inin, 2008 küresel finansal krizinden sonrasını kapsayan ikinci veri setinde ise 23'ünün durağan olduğu ve zayıf formda etkin olmadığını göstermiştir. Ayrıca, doğrusal olmayan 6 farklı panel birim kök testi de uygulanmış ve sonuçlar kriz sonrasındaki dönemde piyasaların daha durağan hale geldiğini göstermiştir. Böylece diğer doğrusal olmayan birim kök testlerinin sonuçları da desteklenmiştir. Doğrusal olmayan birim kök testlerinin dışında bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla doğrusal yapıdaki Genişletilmiş Dickey Fuller testi uygulanmış ve literatürde de belirtildiği gibi durağanlığı tespit etmekte daha başarısız olduğu görülmüştür. Dolayısıyla çalışmada, durağanlığın yakalanmasında farklı testlerin kuvvetlerinin değiştiği gözlemlenirken, kriz sonrasında piyasaların etkinliğinin düştüğü ve gelişmekte olan piyasaların genellikle zayıf formda etkin olmadıkları tespit edilerek literatürü destekleyici sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Efficient Market Hypothesis, in an efficient market, all available information is reflected in the prices of financial assets. Therefore, in these markets investors cannot earn excess profits and beat the market. This study focuses on this concept of market efficiency, and aims to measure the weak form market efficiency of 32 major European stock markets. These markets are classified as frontier, emerging and developed markets for the purpose of the study. 8 newly developed nonlinear unit root tests are applied to two different sets of monthly data, obtained firstly from the dates between June 2006 to June 2017 and secondly from January 2009 to June 2017. The results show that, in the first data set, 18 of the 32 markets are stationary and hence, not efficient in the weak form whereas in the second data set, which covers the period after the 2008 global financial crisis, this number increases to 23. Also, 6 different nonlinear panel unit root tests were applied. Their results showed that after crisis period showed greater stationarity in the markets. To make a comparison, the linear Augmented Dickey Fuller unit root test was applied and it was seen to be more ineffective in capturing the stationarity of the series. It was observed that different tests had varying strengths in capturing the stationarity and majority of the test results supports past research and indicates that the emerging markets in Europe are generally not efficient in the weak form of market efficiency.