Evli bireylerin psikolojik iyi oluşları ile evlilik doyumu, öz-anlayış ve mutluluğu artırma stratejileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationships between married individuals' psychological well-being and marital satisfaction, self-compassion and happiness increasing strategies
  1. Tez No: 680956
  2. Yazar: GAYE BIRNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerin psikolojik iyi oluşları ile evlilik doyumları, öz-anlayış seviyeleri ve mutluluğu artırma stratejileri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmaya, 330 evli birey (213 kadın ve 117 erkek) katılmıştır. Araştırmada,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Evlilik Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Öz-anlayış Ölçeği”,“Mutluluğu Artırma Stratejileri Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar için t testi, Pearson korelasyon testi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Analizler SPSS programının 22. sürümü ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre evli bireyler için psikolojik iyi oluş, evlilik doyumu, öz-anlayış ve mutluluğu artırma stratejileri pozitif yönde korelasyon göstermektedir. Yapılan regresyon analizleri sonucunda evli bireylerin psikolojik iyi oluşlarının, öz-anlayış ve evlilik doyumu tarafından pozitif yönde anlamlı olarak yordandığı bulunmuştur. Evlilik doyumu ve öz-anlayış, evli bireylerin psikolojik iyi oluşlarının toplam varyansının %34'ünü açıklamıştır. Yine bulgulara göre mutluluğu artırma stratejileri evli bireylerin psikolojik iyi oluşunu pozitif yönde anlamlı olarak açıklamıştır. İstekleri doyurmak, mental kontrol yapmak ve dini inancı gereğini yapmak stratejileri evli bireylerin psikolojik iyi oluşlarının toplam varyansın %12'sini açıklamıştır. Araştırmanın bulguları, alanyazın ve araştırmalar ışığında tartışılmış̧, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationships between married individuals' psychological well-being and marital satisfaction, self-compassion and happiness increasing strategies are examined. The study group of the research consists of 330 married individuals (213 females and 117 males). The tools of this research are“Personal Information Form”,“Flourishing Scale”,“Satisfaction with Married Life Scale”,“Self-Compassion Scale”and“Happiness Increasing Strategies Scale”. The analysis of the collected data's been done via SPSS application (22nd version). Study findings show that there are significant positive correlations between married individuals' psychological well-being, marital satisfaction, self-compassion and happiness increasing strategies. Regression analysis results show that by covering 34% of the total variance; marital satisfaction and self-compassion are significant positive directed predictors of married individuals' psychological well-being. Likewise, by covering 12% of the total variance; happiness increasing strategies (dimensions of desire satisfaction, mental control and participating in religious activity) are significant positive directed predictors of married individuals' psychological well-being. The findings interpreted and argued in the light of literature; several suggestions have been made.