The effect of technology convergence on cross-sectoral co-evolution: The case of automotive & ict sectors
Teknoloji yakınsamasının sektörler arası birlikte evrimleşmeye etkisi: Otomotiv ve bilgi ve iletişim teknolojileri sektörleri durum çalışması
  1. Tez No: 680955
  2. Yazar: DUYGU SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Son gelişmeler yakınsamanın, özellikle teknoloji yakınsamasının, yeni ekonomiyi oluşturan temel yönelimlerden biri olduğunu göstermektedir. Öyle ki, baskın sektör bir ya da birden fazla birbirine yakınsayan sektörden meydana gelmekte, böylece ekonomik refah ve yeniliğin altyapısını oluşturmaktadır. Dolayısıyla, yakınsama tüm sektörlerin temeli haline gelmekte ve sektörlerin dönüşümünde eşiği her gün düşürmektedir. Diğer taraftan, güncel çalışmalar kilit etkinleştirici teknolojilerin en çok teknoloji yakınsamasından etkilenerek oluştuğunu ve sektörlerin birlikte evrimleşerek dönüşümüne önemli oranda etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Mevcut yenilik sistemleri yaklaşımları sadece bir baskın sektörün dinamikleri ve bu dinamiklerin birlikte evrimleşmesine odaklanmakta olup baskın sektörün ilgili ya da destekleyici sektörlerle bağlantılarını incelemektedir. Dolayısıyla mevcut yenilik sistemleri yaklaşımlarının, teknoloji yakınsamasının sektörler arası dinamikleri açıklamak ve kilit etkinleştirici teknolojilerin sektörlerin dönüşümüne etkisini incelemek açısından iyileştirmeye açık olduğu düşünülmektedir. Buradan hareketle, bu tez ile yenilik sistemleri yaklaşımları çerçevesinde teknoloji yakınsaması tabanlı sektörler arası birlikte evrimleşme kavramına odaklanılmaktadır. Kavramsallaştırma çalışmasının daha da sağlamlaştırılması amacıyla birden fazla sektör için çoklu kriterli karşılaştırma analizi otomotiv ve bilgi ve iletişim sektörlerine uygulanmıştır. Sonuç olarak, yenilik sistemleri literatürüne bir katkı olarak teknoloji yakınsamasından doğan sektörler arası birlikte evrimleşme kavramı için sektörler arası eşleme analiz yöntemi önerilmiş ve Sektörler Arası Yenilik Sistemi yaklaşımı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent developments show that convergence, particularly technology convergence, is one of the main trends that shape the new economy. Such that, the dominant sector is being created by more than one converging sector that, in turn, provides the infrastructure for wealth and innovation creation by all sectors. Thus, convergence is becoming the basis of all sectors and it reduces the threshold of transforming the economy. Moreover, recent studies suggest that key enabling technologies (KETs) that have disruptive impact on sectoral transformation and blurring of boundaries of distinctive sectors, emerge based on technology convergence. As a result, the dynamics of the respective innovation systems (IS) also transform in a co-evolutionary perspective. Thus far, the IS approach has concerned with the dynamics of only one dominant sector and co-evolution within the sector, while only paying attention to the links of related/supportive sectors. Therefore, there is room for improvement to explain the effect of technology convergence over cross-sectoral dynamics and respective IS, as well as examining the impacts of KETs over sectoral transformation. For these reasons, this thesis aims to contribute theoretically and methodologically to the field of IS by conceptualizing an understanding of cross-sectoral co-evolution. Empirically, further refinement of the conceptualization based on a comparative multi-criteria assessment of more than one sector is applied for automotive and information and communication technology sectors. As a result, a cross-sectoral matching analysis method is proposed and a Cross-Sectoral Innovation System approach is conceptualized as a contribution to the IS literature.