İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde oyunla kavram öğretimine yönelik bir eylem araştırması
An action research on teaching concept with games in primary school 4. grade social studies lesson
- Tez No: 680960
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ilkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında yer alan kavramların oyunla öğretim etkinlikleri ile nasıl kazandırılabile-ceğini ortaya çıkarmak, kavram öğretimi süreci sonunda öğrencilerin ortaya koyduğu çalışmalardan oluşan dokümanların sürece olan katkısını ortaya koymak, oyunla kav-ram öğretimi süreci sonunda öğrencilerin kavram öğrenme düzeylerindeki değişimi belirlemek ve öğrencilerin oyunla kavram öğretimi hakkında fikirlerinin ne olduğunu saptamaktır. Yöntem: Araştırmada genel anlamda nitel araştırma deseni olarak kabul gör-müş olan eylem araştırması deseni tercih edilmiştir. Kavramların oyunla öğretimi araş-tırmacının kendi sınıfındaki öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Veriler süreç sonunda öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden, öğretim esnasında araştırma-cının tuttuğu notlardan, araştırmacı günlüklerinden, öğrencilerin süreçte ürettikleri çalışmaları içeren dokümanların değerlendirilmesinden, kavram öğretimi öncesinde ve sonrasında uygulanan kavram başarı testlerinden ve zihin haritalarından elde edilmiş-tir. Bulgular: Araştırmada kavram öğretiminde öğretimi kolaylaştırıcı farklı oyun-lar tercih edilebileceği, oyunla kavram öğretiminin öğrencilerin kavram öğrenme dü-zeylerini büyük oranda yükselttiği, öğrencilerin araştırma sürecine aktif bir şekilde katıldıkları ve oyunla kavram öğretiminin öğrencilerin kavramları öğrenmelerini ko-laylaştırmanın yanı sıra kavram öğrenmeyi etkili ve kalıcı kıldığı bulgularına ulaşıl-mıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın sonucunda oyunların ve kavram öğretimine yönelik etkinliklerin; özellikle soyut kavramların öğretimini somutlaştırdığı, öğrencile-ri öğretim sürecinde aktifleştirip öğretim sürecini kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmış olup farklı oyun ve etkinliklerle yapılan kavram öğretiminin farklı derslerde farklı kav-ramların öğretiminde de uygulanabileceği önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to reveal how the concepts in the pri-mary school 4th grade Social Studies curriculum can be gained through games teac-hing activities, to reveal the contribution of the documents consisting of the studies put forward by the students at the end of the concept teaching process to the process, to determine the change in the concept learning levels of the student at the end of the concept teaching process with games and to determine what students' ideas of about teaching concepts with games. Method: In the study, action research design, which is generally accepted as a qualitative research type, was preferred. The teaching of the concepts with games was carried out with the students in researcher's own classroom. The data were collected from the semi-structured interview questions made with the students at the end of the research, from the document works produced by the students in the process, from the pre and post exam results made in the research and from the researcher diaries and re-searcher notes. Results: In the research, it was found that different games that facilitate teac-hing can be preferred in teaching the concepts, teaching concepts with games signifi-cantly increases the concept learning levels of students, students actively participate in the research process, teaching concepts with games makes it easier for students to learn concepts and makes concept learning effective and permanent. Conclusion and Suggestions: As a result of the research, it was found that games and activities embody the teaching of abstract concept, activate student, facili-tate the teaching process. In this research it is suggested that concept teaching with different games and activities can be used in teaching different concept in different lesson.