Çeşitli organik maddelerin klorürlü ortamda karbon çeliğinin korozyonu üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 68097
  2. Yazar: SEMA ADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBECCEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÇEŞİTLİ ORGANİK MADDELERİN KLORURLÜ ORTAMDA KARBON ÇELİĞİNİN KOROZYONU ÜZERİNE İNHİBİSYON ETKİLERİNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Sema Adem GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1997 ÖZET Bu çalışmada, 200 ppm klorür iyonu içeren 25°C'daki nötr ortamda bulunan 1018 çeliğinin korozy onuna, ortama ilave edilen Bj, B2, B5, B6, C vitaminlerinin, N- lauroylsarcosine (NLS), Lineer alkil benzen sülfonat (LABSA), alkol atoksilat (AE), alkol sülfat, triton-X gibi yüzey aktif maddelerin, etilamin, etilendiamin, propilamin, dipropilamin, oktilamin gibi primer aminlerin, sodyumtripolifosfat ve sodyum kromatin inhibisyon etkileri araştırılmıştır. Deneylerde elektrokimyasal korozyon hızı ölçüm yöntemleri kullanılmıştır. Karbon çeliğinin korozyon hızı, Katodik Polarizasyon Eğrisinin Korozyon Potansiyeline Ekstrapolasyonu Yöntemi ve Lineer Polarizasyon Direnci Yöntemi ile belirlenmiştir. Deneysel olarak belirlenen korozyon hızı değerleri kullanılarak, inhibisyon etkileri hesaplanmıştır. Sodyum kromatla yapılan çalışmalarda, kromat iyonunun 10 ppm konsantrasyonunda karbon çeliğini % 86 inhibe ettiği belirlenmiştir. Deneysel çalışma sırasında kullanılan diğer maddelerin inhibisyon etkileri belirlenirken, 10 ppm konsantrasyonundaki kromat iyonunun inhibisyon etkisi referans alınmıştır.Çalışmalar sonucunda, 200 ppm klorür iyonu içeren nötr ortamda NLS ve LABSA 'mn tek başlarına, Bı ve B2 vitaminlerinin sodyum kromatla birlikte, AE'ın ise NLS ve LABSA ile birlikte karbon çeliğinin korozyonu üzerine, kromat iyonu ile kıyaslanabilecek derecede inhibitor etkisi gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 INHIBITION EFFECTS OF SOME ORGANIC SUBSTANCES ON THE CORROSION OF CARBON STEEL IN CLORIDE CONTAINING MEDIA (M.Sc. Thesis) Sema Adem GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1997 ABSTRACT In this study, the inhibition effect of some vitamins like Bj, B2, B5, B6, and C, some surface active agents like N-lauroylsarcosine (NLS), linear alkyl benzene sulfonates (LABSA), alcohol etoxylates (AE), alcohol sulphates, triton-X, some primer amines like ethylamin, ethylendiamin, propylamin, dipropylamin, octylamin, sodiumthreepoliphosphat and sodium chromate when add to neutral aqueous solutions containing 200 ppm NaCl on the corrosion of 1018 carbon steel were investigated at 25°C. Also, the effected substances were prepared having two parts mixed and to determinated of the inhibition effect. Electrochemical corrosion rate measurement methods were used in determination of corrosion rates. The corrosion rate of carbon steel was determinated with the use of Tafel extrapolation and linear polarization rezistance method. Inhibition effect of each substance was calculated from the experientally determinated corrosion rate values. The inhibition effect of chromate was faund to be 86 % when added 1 0 ppm to the aqueous solution of 200 ppm NaCl. Inhibitive effect of the other substances were compared with this value in this study. As a result of this study it was faund that the inhibitive effect of NLS and LABSA, Bi+chromate, B2+chromate, AE+NLS and AE+LABSA showed inhibitive effects comparable to the inhibitive effects of 10 ppm chromate addition to the 200 ppm CI" containing neutral solutions.