Endüstri işletmelerinde ergonomik ürün tasarımı ve ülke ekonomisine etkileri
- Tez No: 68098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN COŞKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, üretim yöntem ve teknikleri ne kadar değişirse değişsin, kaliteyi ve verimliliği doğrudan etkileyen faktör, insandır. Uluslararası rekabetin ön plana çıktığı günümüz ekonomisinde, çevreye uyumlu teknolojiler, iş güvenliği, işçi sağlığı gibi konuların ürün kalitesi ve verimliliği üzerindeki etkisinin olumlu olması, ergonomik ürün tasarımının önemini arttırmaktadır. İnsan - Makina - Çevre ilişkisini inceleyen böylesine önemli bir bilim dalı'nın bugün için yurdumuzda yeterince tanındığını, ilgi gördüğünü ve uygulama ile iç içe olduğunu söylemek güçtür. Ayrıca, konu ile ilgili çok az sayıda Türkçe kaynağın olması nedeniyle de böyle bir çalışma yapma ihtiyacı duydum. Bu çalışmada, ergonomi ve tasarım konuları incelenmiş, daha sonra ergonomik ürün tasarımı, İş yerlerinde ergonomik çalışma yerlerinin tasarımı, ülkemiz insanına uygun tezgah tasarımı konuları işlenmiştir. Her türlü ürünün tasarımında, insan faktörüne verilen önem arttıkça, ülkemiz insanının mutluluğu ve refah seviyesi de artacaktır. Çalışmamın konuyla ilgilenen herkese yararlı olmasını diliyorum. Anahtar Kelimeler : Ergonomi, Ürün, Tasarım.
Özet (Çeviri)
The technology is improving and the methods of production are changing day by day, bu the factor that effects the quality of product and the productivity directly, people, doesn change. In today's economy in which the international competition is the most importan thing, the subjects such as technologies, harmonical with the environment, work security and worker health have positive effect on quality of product and productivity is increasec the importance of design of ergonomic products. It's difficult to say that such on important science that studies on the relation of people technology - environment is know enough and show interest and is with in the practice ir our country. I needed doing such a study also because that there are very few informatior about this subject. At this study, ergonomy and design subjects are studied in detail and the industrial workr about the design of ergonomic products and the design of ergonomic places of work ir workshops are explained. In every design of ergonomic products, if the importance given to people increases, the happiness of our people will increase too. I hope this study will help to other people whc interested in this subject. Key words : Ergonomy, Product, Design.