Yaşlı mültecilerin gündelik yaşam deneyimleri ve sorunlarla başa çıkma stratejileri: İzmir ili örneği
Daily life experiences of elderly refugees and the strategies of cope with the problems: The case of İzmir
  1. Tez No: 680978
  2. Yazar: CANSU TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın konusunu Suriye'de meydana gelen iç savaş neticesinde Türkiye'ye göç etmek durumunda kalmış olan yaşlı Suriyelilerin gündelik yaşamları oluşturmaktadır. Bu çalışmada yaşlı Suriyelilerin gündelik yaşam deneyimleri nitel yöntem kullanılarak irdelenmiştir. Çalışmada yaşlı mültecilerin gündelik yaşamlarını Türkiye'de nasıl yeniden inşa ettikleri, göç süreciyle birlikte gündelik yaşamlarının nasıl değişip dönüştüğü, yaşlı mültecilerin gündelik yaşamlarında ne gibi zorluklarla karşılaştıkları, bu zorlukların üstesinden gelmek için hangi stratejileri geliştirdikleri, gündelik yaşamlarında ne gibi pratikler sergiledikleri incelenmiştir.Yaşlı mültecilerin hayata tutunmak adına geliştirdikleri taktikler ve Suriyeli kimliğini koruyarak kendileri olarak var olabilmek adına geliştirdikleri direniş pratikleri de bu çalışmanın önemli tartışma konularındadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the daily lives of elderly Syrians who had to migrate to Turkey as a result of the civil war in Syria. In this study, the daily life experiences of elderly Syrians were examined using a qualitative method. In the study, it was examined how the elderly refugees rebuilt their daily lives in Turkey, how their daily lives changed and transformed with the migration process, what difficulties elderly refugees faced in their daily lives, what strategies they developed to overcome these difficulties, what practices they exhibited in their daily lives. The tactics developed by the elderly refugees in order to hold on to life and the resistance practices they developed in order to exist as themselves while preserving their Syrian identity are also important discussion topics of this study.