The Syrian elderly refugees and the role of humanitarian and international organizations in providing healthcare services
Suriye yaşlı mülteciler ve insani ve uluslararası kurumların sağlık hizmetleri sağlamadaki rolü
  1. Tez No: 937249
  2. Yazar: RAYHANA KAMANTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BANU KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Suriye krizinin 2011'de başlaması, büyük bir insani felakete yol açmış ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesine neden olmuştur, özellikle yaşlı nüfus üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Bu çalışma, yaşlı Suriyeli mültecilerin karşılaştığı karmaşık sağlık hizmetleri engellerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamakta ve insani ve uluslararası kurumların bu sorunlarla başa çıkmadaki önemli katkılarını vurgulamaktadır. Çalışma, yaşlı Suriyeli mülteciler ve sağlık uzmanları ile derinlemesine mülakatlar yaparak ayrıntılı ve kapsamlı bilgiler elde etmeye odaklanan nitel bir metodoloji kullanmaktadır. Bu nitel metodoloji, akademik makalelerin ve yayınların kapsamlı bir şekilde incelenmesi ile desteklenmektedir, bu da nitel bulguları ilgili bağlamsal ve arka plan bilgileri sunarak güçlendirmektedir. Bu kapsamlı araştırmanın sonuçları, yaşlı mültecilerin karmaşık sağlık ihtiyaçları hakkında yararlı bilgiler sunmakta, kronik hastalıkların yönetimini ve göç bağlamında ruh sağlığı sorunlarını ele almayı içermektedir. Ayrıca, çalışma, insani ve uluslararası kurumların müdahalelerinin yaşlı Suriyeli mülteciler arasındaki sağlık hizmetleri eşitsizliklerini azaltma çabalarını nasıl hem desteklediğini hem de engellediğini araştırmaktadır. Bu çalışma, mülteciler için sağlık hizmetleri konusundaki akademik tartışmalara katkıda bulunmakta ve uzun süren çatışma ve yerinden edilme ortamında yaşlı Suriyeli mültecilerin sağlık ihtiyaçlarını ele almak için sürekli işbirliği çabalarının acil gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The commencement of the Syrian crisis in 2011 has led to a substantial humanitarian catastrophe and inspired the displacement of millions of individuals, with a particular impact on the senior demographic. This study seeks to thoroughly examine the intricate healthcare obstacles encountered by elderly Syrian refugees, while also emphasizing the important contributions made by humanitarian and international organizations in tackling these concerns. The study primarily employs a qualitative methodology, that focuses on conducting in-depth interviews with senior Syrian refugees and healthcare specialists to get thorough and detailed insights. This qualitative methodology is improved by doing an exhaustive examination of scholarly articles and publications, which enhances the qualitative findings by offering pertinent contextual and background information. The results of this comprehensive investigation provide useful understanding of the complex healthcare requirements of elderly refugees, including the management of chronic diseases and the addressing of mental health challenges in the context of migration. Furthermore, the study investigates the many approaches by which interventions from humanitarian and international organizations have both aided and hindered attempts to decrease healthcare disparities among elderly Syrian refugees. This study contributes to academic conversations regarding healthcare for refugees and emphasizes the pressing necessity for ongoing collaborative efforts to address the healthcare needs of elderly Syrian refugees amidst the protracted conflict and displacement.