Spor pazarlaması ve tüketici tercihleri: Fitness merkezi örneği
Sports marketing and consumer preferences: The case of fitness centers
- Tez No: 655793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlar için gündelik yaşamın yoğunluğu içinde spor yapmak ayrı bir zaman ve bütçe ayrılması gereken bir etkinlik haline gelmiş ve ticari bir hizmet alımına dönüşmüştür. Bu dönüşümün bir sonucu olarak ortaya çıkan ve bireylerin az zamanda spor yapabilmelerine imkan sağlayan fitness merkezleri önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. Bu kapsamda hizmet alanlar ile verenler arasında ortaya çıkan spor pazarlaması sürecinin hangi dinamikler üzerinden şekillendiği, müşterilerin beklentileri ve fitness merkezlerini kullanım süreçlerinin neler üzerinden işlediği önem kazanmaktadır. Tezde, bu başlıkların ardında yatan dinamikleri ortaya koymak üzere 4 araştırma sorusu temelinde 71'i kadın, 46'sı erkek toplam 117 fitness merkezi üyesine 59 soruluk bir anket uygulanmış, aynı merkezde yönetici ve eğitmen olarak çalışan 10 kişiyle derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel tablolar ve nitel örnekler üzerinden analiz edilip sunulan bulgular fitness merkezleri açısından kolay ulaşım, ücret, hijyen ve güven unsurlarının önemini, bilinçli tüketici karşısında katılımlı ve birebir pazarlamanın gereğini ortaya koymaktadır. Bulgulara göre kişiye özel seçeneklerin sunumu ve müşterinin sorularına hızlı ve etkin muhatap bulması, ekipman vb. fiziksel imkanlardan daha fazla önem taşımaktadır. Tüketicilerin tercih ve fitness merkezi kullanımlarından, erkek/kadın, yaşlı/genç vb. ayrımlara dikkat eden, sosyalleşmeden çok sportif kaliteye öne çıkaran, fiyat/performans dengesini gözeten özgün bir sportif pazarlamasına ihtiyaç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the intensity of daily life for people, to do sports must be allocated a separate time, budget and has become the purchase of a commercial service. As a result, this transformation arises a number of sports fitness centers which provides this opportunity to the individuals for their needs. In this context, the dynamics of the process emerging between the service areas and providers of sports marketing, customers' expectations and use of processes fitness centers has become valued. In the thesis to reveal the understanding Dynamics of this processes a questionaire is applied to 117 fitness center members (71 femaleand 46 male) on the basic of 4 reseach questions to the same sports center. Deep interview with 10 person. The findings, analyzed and presented on the basis of quantitative tables and qualitative examples, reveal the importance of easy access, fees, hygiene and safety terms of fitness centers participation of conscious consumer and the necessity of marketing. According to the findings and presentation of customized options for the customer's problem to find a quick and effective interlocutor, equipment, etc. physical facilities is of more importance. It was observed that the preference of consumers distintion of participation to fitness centre usage are male/female, old/young, emphasizes sporting quality rather than socializing, price/performance balance that promotes sports marketing.