Aşırı yüklü kamyonların dingil yüklerinin yol ömrüne etkisinin araştırılması
Research on the effect of axle weights on overloaded vehicles on life of load
  1. Tez No: 68101
  2. Yazar: SEDA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
AŞIRI YÜKLÜ KAMYONLARIN DİNGİL YÜKLERİNİN YOL ÖMRÜNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) SEDA HATİPOĞLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 ÖZET Gelişen sanayii ve ekonomik duruma paralel olarak, karayollarımızda seyahat eden kamyon sayısı artmıştır. Kamyonların bir kısmı, taşıt sayısından ve harcanan yakıt miktarından tasarruf etmek için aşın yüklenmektedir. Bu çalışmada 4 ayrı yolda aşın yüklü kamyonlar tesbit edilmiş ve bu kamyonların dingil yüklerinin yolda meydana getirecekleri hasar miktarı bulunmuştur. Sonra, bu hasar miktarının yolun ömrü üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonucu ortaya çıkan değerler, aşın yüklü kamyonların yollarımıza büyük zararlar verip, ömrünü kısalttığını göstermiştir. Bu sonuçlara kamyon dingil yükü kontrolünün yetersizliği yol açmaktadır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez danışmam 60010500 Dingil yükü, Aşın yüklenme, Yol ömrü 110 Prof. Dr. Yalçın EROL
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON THE EFFECT OF AXLE WEIGHTS ON OVERLOADED VEHICLES ON LIFE OF LOAD (M.Sc. Thesis) SEDA HATİPO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNHNOLOGY Ocak 1997 ABSTRACT Parallel to the developing industry and economic situation, the number of the travelling trucks have increased in our highways. Some trucks are overloaded in order to reduce the number of vehicles and amaunt of fuel used. In this study, the overloaded trucks have been determined in four different roads and amount of damage in the road resulted from these trucks has been calculated. Then, the effect of this damage on the life of road has been examined. The values gained from research show that the overloaded trucks give damage to our roads and reduce the life of roads, inadequate control of vehicle axle weight leads to these results. Science code : 60010500 Key Words : Axle weight, Overload, Life of road Page number : 110 Adviser : Prof. Dr. Yalçın EROL