Farklı çalışma akışkanları kullanan absorbsiyonlu sıcaklık yükselteçlerinin termodinamik analizi
  1. Tez No: 68100
  2. Yazar: MESUT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
FARKLI ÇALIŞMA AKIŞKANLARI KULLANAN ABSORBSİYONLU SICAKLIK YÜKSELTEÇLERİNİN TERMODİNAMİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Mesut ERDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışmada, amonyak/su akışkanlı Absorpsiyonlu Sıcaklık Yükseltecinin (ASY) termodinamik analizi yapılarak sistemin performansı incelenmiştir. ASY'leri mevcut ısı kaynağı sıcaklığım bir miktar daha yükseltmek için kullanılabilir. Bu çalışmada geliştirilen ASY modeli literatürde verilen kapalı devre ASY modellerine benzer özellikte seçilmiştir. Bu nedenle farklı tip akışkan kullanan sistemlerle amonyak/su akışkan çifti kullanan sistemin performansının değişiminin incelenmesi kolaylaştırılmıştır.ASY sisteminin termodinamik analizi sonucunda bulunan değerler grafikler halinde verilmiş ve literatür karşılaştırmaları eğriler üzerinde yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.00.01 Absorsiyon, Sıcaklık Yükselteci, Performans 49 Yrd.Doç.Dr.Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
11 THERMODYNAMIC ANALYSIS OF ABSORBTTON HEAT TRANSFORMER USING DIFFERENT WORKING FLUIDS (M. Sc. Thesis) Mesut ERDO?AN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT In this study while absorbtion heat transformer (AS Y) having an ammonia/ water fwidity is analysed, the performance of system is examined. ASY may be used in order to increase the temperature of existing heating source an amount more. The model of ASY developed in this study is selected in simslar feature to the ones having a closed cycle of ASY given in literature. For this reason, the examination of exchanging of the system performance using different typical fluid with the system using the fluid pair of ammonia/water facilitated. As a resuld of the thermodynamic analysis of ASY system, the values that obtanied is given by graphics and the literature comparison is performed on the curves Science code : 626.00.01 Key words : Absorbstion, Heat Transformer, Performence Page number : 49 Supervisor : Assist. Prof.Dr. Adnan SÖZEN