Jeotermal enerjinin endüstrideki uygulamaları
  1. Tez No: 68103
  2. Yazar: MUSTAFA METİN MEKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOROS ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
JEOTERMAL ENERJİNİN ENDÜSTRİDEKİ UYGULAMALARI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Metin MEKE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 ÖZET Bu araştırmada Jeotermal enerjinin, oluşumu, taşınması, diğer enerji çeşitleriyle karşılaştırması, Dünyada ve Türkiye'deki durumu, üstünlükleri çeşitli endüstrilerdeki uygulamaları incelenmiştir. Endüstrideki uygulamalar bölümünde jeotermal enerjiyle başta elektrik üretimi, ısıtma, soğutma olmak üzere, sebze ve alfalfa otu kurutma, patetes işleme, kağıt hamuru ve kağıt, kereste kurutma, atık su arıtma, silisli toprak üretimi tesisleri ve jeotermal akışkanlardan kimyasal madde ve mineral üretimi konulan ele alınmıştır. Ayrıca jeotermal enerji çevre, ekonomi, sağlık ve turizm açısından değerlendirilip öneriler sunulmuştur. Bilim Kodu : 222.11.01 Anahtar Kelimeler : Jeotermal Enerji Sayfa Adedi : 75 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Toros ÖZBEK
Özet (Çeviri)
APPLICATIONS OF THE GEOTHERMAL ENERGY IN INDUSTRY (M.Sc.Thesis) Mustafa Metin MEKE GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1997 ABSTRACT In this investigation, the formation of geothermal energy, it's transportation, it's comparison with the other kinds of energy, it's use in Turkey and other countries and it's applications in various industries have been examined. In the Chapter on“Applications in Industry”; the use of geothermal ener gy in the production of primarily electricity, heating and refrigeration; secondari ly vegatable and alfalfa drying, potato processing, paper dough and paper produc tion, wood drying, sewage treatment, silicon soil production plants and chemical and mineral production from geothermal fluids are investigated. Also the geothermal energy is evaluated in terms of its affect on environment, economy, health and tourism, and suggestions are provided. Science Code : 222.11.01 Key Worlds : Geothermal Energy Page Number Adviser : Yrd.Doç.Dr. Toros ÖZBEK II