Türkiye'de yoksulluğu belirleyen faktörlerin panel veri yöntemi ile analizi ve mikrokredi uygulamaları
Analysis of the factors determining poverty in Turkey with panel data method and microcredit applications
- Tez No: 681052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın temel amacı, Türkiye'de yoksulluğun belirleyicilerini ve mikrokredi uygulamalarının yoksulluk üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Yoksulluk sözcüğü, yeterli düzeyde gelire sahip olmayan bireylerin ihtiyaç duydukları temel ihtiyaçları karşılayamaması halinde içinde bulundukları maddi durumu ifade etmek için kullanılmaktadır. Çalışmada yapılan literatür araştırması sonucunda yoksulluğun belirleyicisi olarak elde edilen değişkenler panel veri yöntemi ile analiz edilmiş olup, veriler ise TÜİK veri tabanından temin edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları, yoksulluk ile bağımlı nüfus arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yoksulluk ile mikrokredi arasındaki ilişki göz önüne alındığında ise bu çalışmanın bulguları, yoksulluğu yüzde 1 oranında azaltmak için kişi başına düşen mikrokredi miktarının 599 TL arttırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to analyze the determinants of poverty and the effects of microcredit practices on poverty in Turkey. Poverty in general can be defined as the financial situation in which individuals who do not have a sufficient income to meet their basic needs for survival. The variables obtained as a determining factor of poverty from the literature research conducted in the study were analyzed by using panel data method. Furthermore, the data was obtained from the TUIK database. The results of the analysis showed that there is a positive relationship between poverty and the dependent population. Considering the relationship between poverty and microcredit, the findings of this study shows that in order to reduce poverty by 1 percent, the amount of microcredit per capita should be increased by 599 TL.