Kadın yoksulluğunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Güney Avrupa refah rejimi üzerine bir uygulama
Identifying factors affecting women's poverty: An application to the Southern European welfare regime
- Tez No: 953946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YEŞİLKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, kadın yoksulluğunu etkileyen temel ekonomik, sosyal ve kültürel dinamikleri Güney Avrupa refah rejimi özelinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kadın yoksulluğu, yalnızca gelir düzeyine indirgenemeyecek kadar karmaşık; toplumsal cinsiyet eşitsizliği, eğitim olanaklarına erişim, istihdam biçimleri ve sosyal dışlanma gibi yapısal unsurlarla şekillenen çok boyutlu bir sorundur. Bu kapsamda tezde, yoksulluğun tarihsel gelişimi, türleri ve nedenleri kavramsal bir çerçeveyle ele alınarak, kadınların bu olgudan nasıl etkilendiği incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümlerinde, yoksulluğun mutlak ve göreli, objektif ve subjektif, kırsal ve kentsel, gelir ve insani yoksulluk türleri tanımlanmış, bu türlerin kadınları nasıl etkilediği değerlendirilmiştir. Kadınların enformel istihdamda yoğunlaşması, toplumsal cinsiyet rolleriyle birlikte onların sosyal güvenceden ve adil ücretlendirmeden yoksun kalmalarına neden olmaktadır. Bu durum, yalnızca bireysel refahı değil; nesiller arası eşitsizliği de derinleştirmektedir. Tez kapsamında yapılan panel veri analizinde İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye'nin içerisinde bulunduğu Güney Avrupa refah rejimi ülkeleri incelenmiş; kişi başına düşen GSYH, Gini katsayısı, eğitim düzeyi ve enformel istihdam oranı bağımsız değişkenler olup bağımlı değişken olarak belirlenen kadın yoksulluğu üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Analiz sonuçları, kadın yoksulluğunun bireysel tercihlerden ziyade yapısal ve kurumsal faktörlerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Neoliberal politikaların etkisiyle sosyal devlet mekanizmalarının zayıflaması, kadınların güvenceli işlere erişimini sınırlandırmakta, sosyal dışlanma ve yoksulluk riskini artırmaktadır. Tezde ulaşılan en önemli sonuçlardan biri, kadın yoksulluğunun sadece kadınların yaşadığı bireysel bir sorun değil, aynı zamanda toplumsal refahı, sosyal adaleti ve sürdürülebilir kalkınmayı tehdit eden yapısal bir problem olduğudur. Bu bağlamda kadın yoksulluğuyla mücadele, yalnızca sosyal yardımlarla sınırlı kalmamalı; eğitim, istihdam, sosyal güvenlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarıyla desteklenmelidir. Özellikle Güney Avrupa refah rejimlerinde kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik daha kapsayıcı ve cinsiyet duyarlı sosyal politika tasarımlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the main economic, social and cultural dynamics affecting women's poverty in the context of the Southern European welfare regime. Women's poverty is a multidimensional problem that is too complex to be reduced only to income level and is shaped by structural elements such as gender inequality, access to educational opportunities, forms of employment and social exclusion. In this context, this thesis examines the historical development, types and causes of poverty through a conceptual framework and analyzes how women are affected by this phenomenon. In the first part of the study, absolute and relative, objective and subjective, rural and urban, income and human poverty types of poverty are defined and how these types affect women is evaluated. The concentration of women in informal employment, together with their gender roles, deprives them of social security and fair remuneration. This situation deepens not only individual welfare but also intergenerational inequality. In the panel data analysis conducted within the scope of this thesis, Southern European welfare regime countries including Italy, Spain, Portugal, Greece and Turkey are analyzed. GDP per capita, Gini coefficient, education level and informal employment rate are independent variables and their effects on female poverty, which is determined as the dependent variable, are measured. The results of the analysis reveal that women's poverty is caused by structural and institutional factors rather than individual preferences. The weakening of welfare state mechanisms due to neoliberal policies limits women's access to secure jobs and increases the risk of social exclusion and poverty. One of the most important conclusions reached in the thesis is that women's poverty is not only an individual problem experienced by women, but also a structural problem that threatens social welfare, social justice and sustainable development. In this context, the fight against women's poverty should not be limited to social assistance; it should be supported by education, employment, social security and gender equality policies. More inclusive and gender-sensitive social policy designs are needed to protect and support women, especially in Southern European welfare regimes.