Esnek imalat sistemlerinde makina yükleme ve çizelgeleme için bir karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli
- Tez No: 68107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Esnek İmalat Sistemlerinin amacı, kitle üretiminin etkinliği ile birkaç ürünü aynı anda işleyebilen atölye tipi üretimin esnekliğini birleştirmektir. Bu sistemlerin sağladığı avantajlardan yararlanabilmek için etkin bir çizelgeleme politikası izlemek şarttır. Bu çalışmada, Esnek İmalat Sistemlerinin çizelgelenmesinde kullanılmak üzere bir karışık tamsayılı çizelgeleme formülasyonu sunulmuştur. Model, diğer çizelgeleme formülasyonlarından farklı olarak alternatif makinaları ve kesici alet kısıtlarını da dikkate almaktadır. Model, çeşitli büyüklükteki problemler üzerinde denenerek etkinliği ölçülmüş ve optimal çözüme ulaşmak için gerekli zaman ihtiyacı araştırılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 605.01.03 : Esnek İmalat Sistemleri, Çizelgeme, Alet Yönetimi, Tamsayılı Programlama :91 : Doç. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the Flexible Manufacturing Systems is to combine the efficiency of highvolume transfer lines and the flexibility of the jobshops that can produce a variety of parts simultaneously. It is necessary to use an efficient scheduling policy to take the advantages of FMS' s. In this thesis, a mixed integer linear programming model is presented for the FMS scheduling problem. Unlike the other scheduling formulations in the literature, the model considers alternate machine options and cutting tool allocations. Sample problems with different sizes were run to demonstrate the efficiency of the formulation and to investigate the computing requirements for obtaining an optimal solution. Science Code Key Words Number of Pages Supervisor : 605.01.03 : Flexible Manufacturing Systems, Scheduling, Tool Management, Integer Programming :91 : Assoc. Prof. Serpil EROL ıı