F. Liszt'in 'Gezi Yılları - 1. yıl: İsviçre' eserlerinin incelenmesi
A research study of F. Liszt's 'Années de Pèlerinage - 1re année: Suisse'
  1. Tez No: 681083
  2. Yazar: EGE EMLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET EYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Franz Liszt'in Années de Pèlerinage, Première Année: Suisse adlı serisinde bulunan dokuz eserin literatür taraması yaparak araştırılıp, incelendiği bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. İlk bölümde, Franz Liszt'i daha ayrıntılı tanıyıp sonrasında incelenecek olan eserleri daha iyi anlamak, kimliği ve eserleri arasındaki bağlantıyı daha iyi kavrayabilmek adına Liszt'in hayatı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İncelediğimiz seride bulunan dokuz eserin edebî metinler ile olan bağlantıları göz önünde bulundurularak ikinci bölümde, Liszt'in edebiyata olan ilgisine ve bu serinin oluşum süreci boyunca yanında olan Marie d'Agoult'un edebî yönüne ışık tutulmuş, bu bağlamda ortaya çıkan program müziği ve senfonik şiir kavramlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise konumuz olan eserlerin ilk versiyonlarını barındıran Album d'un Voyageur'dan yola çıkarak, Années de Pèlerinage serisini oluşturan üç sene hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Années de Pèlerinage: Première Année; Suisse serisinin içerdiği dokuz eser üzerinde anlam, konu, içerik bakımından başlıklar halinde çalışılmıştır. Franz Liszt'in virtüöz yıllarından sonra giderek sadeleşen hayatının besteci kimliğine yansımalarının açıkça görülebildiği bu çalışmada, eserlerin ilk ve ikinci versiyonları arasındaki farklar örneklendirilerek, Liszt'in stilinin zaman içindeki değişimine, başkalaşımına da değinilmiştir. Eserleri yorumlarken çıkış hikayelerini, dayandığı konuları, Liszt'in esinlendiği müzik dışı kavramları bilmenin çalıcı için faydalı olacağı düşünülerek, türkçe kaynakların sayıca yetersizliği, var olanlara ise erişim zorluğu görülmesi nedeniyle, bu çalışmanın bir kaynak olarak literatüre katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in which the nine works of Franz Liszt in the series“Années de Pèlerinage, Première Année: Suisse”are researched through literature survey, consists of four chapters. In the first part, Franz Liszt's life is discussed in detail to get to know him, to better understand the works and the connection between his identity and his works. In the second part, Liszt's interest in literature and the literary aspect of Marie d'Agoult, who was with him throughout the formation process of this series, is brought to light while considering the connections of the nine works in the series which we are researching using literary texts, and program music and symphonic poetry in this context are touched upon. In the third part, based on Album d's Voyageur, which contains the first versions of our subject works, information is given about the three years that formed the Années de Pèlerinage series. In the fourth and last part, Années de Pèlerinage: Première Année; the nine works included in the Suisse series have been studied under titles in terms of meaning, subject and content. In this study, where the reflections of Franz Liszt's life, which gradually became simpler after his virtuoso years, on his composer identity can be obviously seen, the differences between the first and second versions of the works are exemplified, and the change and differentiation of Liszt's style over time is also mentioned. Considering that it would be beneficial for the player to know the origin stories, the subjects on which Liszt is inspired while interpreting the works, it is aimed to contribute to the literature as a source due to the insufficient number of Turkish sources and the difficulty of accessing the existing ones.