Katılım finansında kamusal müdahale yöntemi olarak kamu girişimciliği ve yeni bir model önerisi
Public entrepreneurship as a method of public intervention in participation finance and a new model proposal
- Tez No: 681084
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Kişi ve kurumların finansmana erişim ihtiyacı, finansal sistemlerin kurulmasını zorunlu kılmıştır. Finansal sistemde kredi (borç) sistemi ve ortaklık sistemi olmak üzere iki tip finansman modelinden bahsedilebilir. Geleneksel finans anlayışı daha çok borç sistemine dayanmakta olup, aynı zamanda sistemin sürekli kriz üretmesinin de başlıca nedenleri arasındadır. Katılım finans anlayışının ortaklık finansmanını teşvik eden yapısı, ekonomik sistemin sürekli kriz üretmesine yönelik önemli bir çözüm sunmaktadır. Mevcut katılım finans uygulamaları daha çok kredi sistemini çağrıştırsa da, katılım finansın özündeki mesaj, ortaklık sistemine işaret etmektedir. Ancak mevcut katılım finans uygulamalarına bakıldığında,“kopyala-yapıştır”anlayışının ötesine geçilemediği ve öze değil şekle odaklanıldığı görülmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmada finans teorisinin üç temel sac ayağı olan bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları özelinde bu taklitçi yapıya yönelik tespitler, piyasa başarısızlıkları dikkate alınarak sunulacaktır. Akabinde, faiz ile kar payı arasındaki korelasyonu kıran ve kar payının, faiz yerine ticari karı kıstas (benchmark) ölçüsü olarak kullandığı ve kredi sistemi yerine ortaklık sistemine dayalı bir model önerilecektir. Bu modelin işlerliği devletin düzenlemesine ve desteğine ihtiyaç duymaktadır. Kurulacak sistemin temelinde devlet yer alacaktır. Dolayısıyla, önerilecek sistemin kamu ekonomisi ilkelerini benimsemesi ve kamusal müdahale yöntemlerinden kamu girişimciliğine dayanması gerekecektir.
Özet (Çeviri)
The need for individuals and institutions to access finance necessitated the establishment of financial systems. In the financial system, there are two types of financing models, namely debt-based system and equity-based system. The traditional understanding of finance is mostly based on the debt system, and it is also among the main reasons why the system produces a continuous crisis. The structure of the participation finance approach that encourages partnership financing provides an important solution for the economic system to produce a continuous crisis. Although current participation finance practices are more like a debt-based system, the message at the core of participation finance points to the equity-based system. However, when the current participation finance practices are examined, it is seen that the“copy-paste”approach cannot be moved beyond and the focus is on form rather than substance. Therefore, in this study, the determinations regarding this imitative structure will be presented considering the market failures in the banking, insurance and capital markets, which are the three main pillars of the finance theory. Subsequently, a model based on equity-based system instead of debt-based system will be proposed, which breaks the correlation between interest and profit share and where profit share is used as a benchmark measure of commercial profit instead of interest. The operability and practicality of this model requires government regulation and support. The state will be the basis of the system to be established. Therefore, the proposed system will have to adopt the principles of public economy and be based on public entrepreneurship, one of the public intervention methods.