XX. yüzyılda Balkanlar'da İslam felsefesi çalışmaları (Zanı ı Naltë, Përpjekja Shqıptare, Kultura Islame ve Islamska Mısao dergisi örneği)
İslamic philosophy studies in The Balkans in te 20th century (Zani i Naltë, Përpjekja Shqiptare, Kultura Islame ve Islamska Misao magazine example)
- Tez No: 681082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
20. yüzyılda Balkanlar'da, Zani i Naltë, Përpjekja Shqiptare, Kultura Islame ve Islamska Misao Dergilerin yayımlanan İslam felsefesi makaleleri büyük önem taşımaktadır. Bu dört derginin İslam felsefesi makaleleri analiz eden çalışmamız, giriş bölümünden ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde 20. Yüzyılda Balkanların durumu ve İslam felsefesinin durumunu anlatılmıştır. Birinci bölümünde Zani i Naltë, Përpjekja Shqiptare, Kultura Islame ve Islamska Misao dergilerin tarihçesi ve muhtevası ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde ise Zani i Naltë, Përpjekja Shqiptare, Kultura Islame ve Islamska Misao dergilerde yayımlanan İslam felsefesi makaleleri, kronolojik olarak tasnif edilmiş ve bu sıraya göre tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic philosophy, published in the magazines Zani i Naltë, Përpjekja Shiptare, Kultura Islame and Islamska Misao for the Balkans in the 20th century has a great importance. This study, in which we analyzed the articles with Islamic philosophy in the four journals, consists of an introduction and two chapters. The introduction explains the situation in the Balkans in the 20th century and the situation of Islamic philosophy. The first chapter explains the history and the content of magazines Zani i Naltë, Përpjekja Shiptare, Kultura Islame and Islamska Misao. In the second chapter, the articles that were published with Islamic philosophy in the magazines Zani i Naltë, Përpjekja Shiptare, Kultura Islame and Islamska Misao are chronologically (sequentially) classified and analyzed under this line.