İki yönlü tam köprü dönüştürücüler için ilave gerilim stressiz yumuşak anahtarlamalı yeni bir kontrol yöntemi
A novel control method with soft switching without additional voltage stress for bidirectional full-bridge converters
  1. Tez No: 681099
  2. Yazar: ADEM ÇÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM SÜLEYMAN TINĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada darbe genişlik modülasyonu (PWM) tekniği detaylı olarak ele alınmış, anahtarlama, sert anahtarlama ve yumuşak anahtarlama ifadeleri için gerekli açıklamalar yapılmış, yumuşak anahtarlamada kullanılan bastırma hücresi ile gerçekleştirilen teknikler ele alınmış, literatürde yer alan ileri yumuşak anahtarlama teknikleri ile simüle edilen örnek PWM DC – DC dönüştürücülerin çalışma prensipleri, çalışma aralıkları ve simülasyon sonuçları ile avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiş, önerilen yeni kontrol yöntemi ile kontrol edilen iki yönlü tam köprü DC-DC dönüştürücünün teorik analizi yapılmış ve önerilen kontrol yönteminin avantajları vurgulanıp, simülasyon sonuçları sunularak, bu kontrol yöntemi ile dönüştürücüye kazandırılan yetenekler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the pulse width modulation (PWM) technique is discussed in detail, necessary explanations for switching, hard switching and soft switching expressions are made, the techniques performed with the snubber cell used in soft switching are discussed, the sample PWM simulated with the advanced soft switching techniques in the literature. The operating principles, operating ranges and simulation results of DC-DC converters were evaluated, the advantages and disadvantages were evaluated, the theoretical analysis of the two-way full-bridge DC-DC converter controlled by the proposed new control method was made and the advantages of the proposed control method were emphasized and the simulation results were presented. The capabilities gained by the converter are explained.