Kolorektal kanserli hastalarda inflamatuar indekslerin prognoz ve sağkalım üzerine olan etkisi
The effect of inflammatory indexes on prognosis and survival in patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 681156
  2. Yazar: TUBA SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAYİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Kolorektal kanserler (KRK), tüm dünyada kanserler arasında görülme sıklığı açısından üçüncü sırada bulunur. Kansere bağlı ölümlerde ise dördüncü sıradadır. Bu çalışmada tedavi öncesi değerlendirilen inflamatuar indekslerin KRK'lerde prognoz ve sağkalımı belirleme üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015- Aralık 2020 tarihleri arasında KRK tanısı ile cerrahi uygulanan 780 hasta hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak taranmış olup; 641 küratif cerrahi rezeksiyon yapılan hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların tedavi öncesinde alınan kan tetkiklerinden; Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLR), Trombosit-Lenfosit Oranı (PLR), Lenfosit-Monosit Oranı (LMR), Nötrofil-Lökosit Oranı (NLoR), Lenfosit-Lökosit Oranı (LLoR), Mean Platelet Volume (MPV)-Trombosit Oranı (MPVPR), C-Reaktif Protein (CRP)-Albumin Oranı (CAR), Kolon İnflamatuar İndeksi (CII), Sistemik İmmün-İnflamasyon (SII) indeksi ve Modifiye Glasgow Prognostik Skoru (mGPS) değerleri hesaplanmıştır. KRK hastalarının demografik özellikleri, tümör yerleşim yerleri, T, N, M durumları ve evreleri, patolojik özellikleri Cox regresyon modeli ile ve sağkalım açısından Kaplan-Meier analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Colorectal cancers are the third common cancer and the fourth of cancer related mortality in the world. This study aimed the role of preoperative inflamatuary indices on prognosis and survive of CRC. Material and Method: The CRC patients' data retrospectively analyzed between January 2015 and December 2020 from hospital database. 641 of 780 patients who went curative resection for CRC were included. Thrombcyte-Lymphocyte Ratio (PLR), Neutrophil-Leukocyte Ratio (NLR), Lymphocyte-Leukocyte Ratio, Mean Platelet Volume- Thrombycyte Ratio, C Reactive Protein -Albumin Ratio (CAR), Colon Inflammatory Index (CII), Systemic Immun-Inflammation (SII) Index and Modified Glasgow Prognostic score (mGPS) calculated from preoperative blood samples. Kaplan-Meier method was used for overall survival, Cox-Regretion analyze used for indepentent variables. Results: Mean follow of overall survive was 30.1 months. There has no differeneces between sex (p=0.736), age and ASA score correlated mortality (p=0.01).