Optik kiazmanın 16-20 hafta arası gebeliklerde 2D ultrasonografi ile gösterilmesi ve taranması
Imaging and scanning of the optical chiasm with 2d ultrasonography in pregnancy between 16-20 weeks
- Tez No: 711877
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: 16-20 hafta arası yapılan fetal muayenede ultrasonografi ile septooptikdisplazi hastalığının taramasında optik kiasmanın gösterilmesi, optik kiasma en ve boy ölçümünün yapılması Gereç ve Yöntem: Belirtilen tarihler arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran ve gebelik haftası güvenilir bir son adet tarihi ve birinci trimesterde yapılan baş-popo mesafesi ölçümüne göre doğrulanmış 16 + 0/7 ile 20 haftalar arasında olan, sağlıklı 52 gebe çalışmaya dahil edildi. 52 gebede fetalbiyometrik ölçümler ve 2-boyutlu intrakraniyalultrasonografik optik kiazma en ve boy ölçümleri yapıldı Bulgular: Olguların yaşları 19 ile 38 arasında değişmekte olup ortalaması 28,5±4,3 olarak saptanmıştır. Gebelik haftaları 16 ile 20 arasında değişmekte olup ortalaması 17,8±1,38 haftadır. Tüm vakaların % 85 inde optik kiasma görüntülenmesi yapılabildi. Optik kiazma en ölçümleri 3,2 ile 6,1 arasında değişmekte olup ortalaması 4.5±1.1 mm; boy ölçümleri 2,1 mm ile 4,9 mm arasında değişmekte olup ortalaması 3,5±1,2 mm dir. OC alanı 6,3 ile 28,7 arasında değişmekte olup ortalaması 14,82±6,1 dir.
Özet (Çeviri)
Objective: Demonstrating the optic chiasm in the screening of septooptic dysplasia by ultrasonography in the fetal examination performed between 16-20 weeks, measuring the width and length of the optic chiasm. Materials and Methods: Between 16 + 0/7 and 20 weeks of gestation, who applied to Istanbul Health Sciences University Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics clinics between the specified dates and whose gestational week was confirmed by a reliable last menstrual date and head-buttock distance measurement made in the first trimester. Fifty two healthy pregnant women were included in the study. Fetal biometric measurements and 2-dimensional intracranial ultrasonographic optic chiasm width and height measurements were performed in 52 pregnant women. Results: The ages of the cases ranged from 19 to 38, with a mean of 28.5±4.3. Gestational weeks range from 16 to 20, with an average of 17.8±1.38 weeks. Optical chiasma visualization was possible in 85% of all cases. Optical chiasm width measurements ranged from 3.2 to 6.1, with an average of 4.5±1.1 mm; height measurements vary between 2.1 mm and 4.9 mm, with an average of 3.5±1.2 mm. The OC area ranges from 6.3 to 28.7, with a mean of 14.82±6.1.