Taze ve dondurulmuş kolostrumla beslenen buzağıların kan serumlarındaki immunoglobulin G, laktoferrin ve çinko değerlerinin araştırılması
Investigation of immunoglobulin G, lactoferrine and zinc values in blood serum of fresh and frozen cholostrum frozen
  1. Tez No: 681172
  2. Yazar: SÜLEYMAN ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMA ŞAHİNDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kolostrum tüm memeli hayvanlarda doğumu takiben memeden salgılanan, renk ve bileşim bakımından normal sütle kıyaslandığında oldukça farklılık gösteren sarımtırak renkte ve yoğun bir sıvıdır. Besleyici değerleri daha yüksek olup, normal süte göre daha kolay sindirilebilir. Kolostrum, normal süte kıyasla daha fazla kuru madde, yağ ve yağsız kuru madde, protein ve en önemlisi daha fazla immunoglobulin (Ig) konsantrasyonuna sahiptir. Öyle ki normal inek sütünün kuru madde oranı %12 civarında iken, kolostrumda %22-28 seviyelerine kadar yükselebilmektedir. Kolostrum aynı zamanda, yüksek vitamin ve mineral konsantrasyonuna sahip olmasına rağmen laktoz oranı, normal süte kıyasla daha düşüktür. İmmunoglobulinler gebe hayvanlarda artan östrojen konsantrasyonuna bağlı olarak gebeliğin son beş haftasında kolostrumda toplanmaya başlar. En önemli görevi, nötralizasyon yoluyla patojenleri ve toksinleri etkisiz hale getirmektir. Laktoferrin, transferrin gen ailesinin demir bağlama yeteneğine sahip bir protein ürünüdür. Laktoferrin, polimorfonükleer nötrofillerin sekonder granüllerinin ana bir bileşeni olarak görev yapar ve meme bezindekiler de dahil olmak üzere epitelyal hücreler tarafından üretilir. Çinko, farklı metabolik yollarda 300'den fazla enzimin kofaktörü ve aktivatörü olarak görev alır ve biyolojik olarak önemli bir iz mineral olarak bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı yenidoğan buzağılar için hayatı önem taşıyan kolostrumun dondurularak saklama yöntemiyle içeriğindeki immunoglobulin G, laktoferrin ve çinko konsantrasyonlarının azalma eğilimi gösterip göstermediğini incelemektir. Çalışmada bir gruba taze kolostrum (n=12) bir gruba da dondurulmuş (-20°C) kolostrum (n=12) verilmiş ve 32 saat sonra kan örnekleri toplanmıştır. Elde edinilen sonuçlara göre grup 1 (taze kolostrum) ve grup 2'de (dondurulmuş kolostrum) IgG, laktoferrin ve çinko değerlerinin ilk ölçümlerinde gruplar arasında istatistiksel farklılık bulunmamıştur. Her iki grubunda kendi aralarındaki birinci ve ikinci ölçümleri arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İki grup arasındaki ikinci ölçümlerde de immunoglobulin G (p=0,996), laktoferrin (p=0,513), çinko (p=0,605) değerleri arasında istatiksel bir farklılık bulunamamıştır. Anahtar kelimeler; Çinko, Dondurma, Kolostrum, Laktoferrin, İmmunoglobulin
Özet (Çeviri)
Colostrum is a yellowish-colored and dense liquid that is secreted from the udder after birth in all mammals, which differs significantly in color and composition compared to normal milk. It has higher nutritional values and can be digested more easily than normal milk. Colostrum has a higher concentration of dry matter, fat and non-fat dry matter, protein and most importantly, immunoglobulin (Ig) than regular milk. While the dry matter ratio of normal cow's milk is around 12%, it can increase to 22-28% in colostrum. Colostrum also has a high concentration of vitamins and minerals, but its lactose content is lower compared to regular milk. Immunoglobulins begin to accumulate in colostrum in the last five weeks of pregnancy due to the increased estrogen concentration in pregnant animals. Its most important task is to neutralize pathogens and toxins through neutralization. Lactoferrin is a protein product of the transferrin gene family with iron binding ability. Lactoferrin serves as a major component of the secondary granules of polymorphonuclear neutrophils and is produced by epithelial cells, including those in the mammary gland. Zinc acts as a cofactor and activator of more than 300 enzymes in different metabolic pathways and is known as a biologically important trace mineral. The aim of this study is to examine whether the immunoglobulin G, lactoferrin and zinc concentrations in colostrum, which is vital for newborn calves, show a decrease tendency by freezing. Fresh colostrum was given to one group (n = 12) and frozen (-20 ° C) colostrum (n = 12) was given to one group and blood samples were collected after 32 hours. According to the results obtained, there was no statistical difference between the groups in the initial measurements of IgG, lactoferrin and zinc values in group 1 (fresh colostrum) and group 2 (frozen colostrum). The differences between the first and second measurements among themselves in both groups were found to be statistically significant. In the second measurements between the two groups, no statistical difference was found between the values of immunoglobulin G (p = 0.996), lactoferrin (p = 0.513), zinc (p = 0.605). Keywords; Zinc, freezing, Colostrum, Lactoferrin, Immunoglobulin