Acil servise başvuran hastaların acil servis kalış süreleri ile hastane içi mortalite arasındaki ilişki
- Tez No: 681173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DUMAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş Acil serviste bekleme sürelerinde artış hasta memnuniyetsizliğinden morbidite mortaliteye kadar birçok olumsuz etkilere neden olmaktadır. Acil serviste kalış sürelerinin mortaliteyi arttırdığı ve etkilemediği yönde birçok çalışma bulunmaktadır. Bu araştırmada acil serviste kalış süresini etkileyen faktörleri ve kalış sürelerinin mortaliteye etkisi hakkında ipuçları bulmayı amaçladık. Metot Bu çalışma ileriye dönük ve gözlemsel olarak yıllık 180.000 erişkin acil servis başvurusu olan 3. Basamak eğitim ve araştırma hastanesinde yapıldı. Kasım-Aralık 2020 tarihlerinde acil servise başvuran 18 yaş üstü ve yatış kararı verilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Yatış kararı verilen hastalar için yatış bekleme süresi (EDB) sınır değeri 360 dakika, acil servis bekleme süresi (ED-LOS) sınır değeri ise 480 dakika olarak belirlendi. Hastaneye yatırılan hastalar ileriye dönük olarak hastane içi mortalite açısından izlendi. Bulgular Çalışmaya toplamda 1076 hasta dahil edildi. Çalışmada ortanca EDB 116 dakika (ÇAA=629) ortanca ED-LOS 440 dakika (ÇAA=752) idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 246'sı (%22,9) öldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Emergency departments waiting times (EDB and ED-LOS) have been associated with lots of adverse effects from dissatisfaction to morbidity and mortality. There are many studies that the length of stay in the emergency department increases mortality or does not affect it. In this study, we aimed to find clues about the factors affecting the length of stay in the emergency department and the effect of length of stay on mortality. Method This prospective and observational study was conducted in the 3rd Level Training and Research Hospital, which has 180,000 adult emergency department admissions annually. Patients over the age of 18 and admitted to the emergency department between November and December 2020 were included in the study. The limit value for emergency department boarding time (EDB) was determined as 360 minutes, and the limit value for emergency department length of stay (ED-LOS) was determined as 480 minutes for patients who were decided hospitalization. The hospitalized patients were followed up prospectively for in-hospital mortality. Results A total of 1076 patients were included in the study. In the study, the median EDB was 116 minutes (IQR=629) and the median ED-LOS was 440 minutes (IQR=752). Of the patients included in the study, 246 (22.9%) died. Mortality significantly increased with increasing EDB and ED-LOS.