Çiftçi kadınlarda kas iskelet bozukluklarının ve inkontinansın yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the effects of muscular disorders and incontinence on quality of life in farm worker women
- Tez No: 728217
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çiftçilik, toprağın bakım ve yetiştirme yöntemleri ile bitki ve hayvan ürünlerinden yiyecek ve hammadde elde eden meslek olarak adlandırılmaktadır. Bu araştırma kapsamında, Türkiye'de Aydın ili baz alınarak, incir, zeytin ve sebze üretimi aşamaları ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin aldıkları çalışma postürleri, tekrarlı fiziksel hareketler, ağır kaldırma, çalışma ortamının uygunsuz koşullarıdan oluşan mekanik zorlanmalara bağlı olarak çiftçilik mesleğinde yaygın olarak kas iskelet problemleri oluşabilmektedir. Literatürde karın bölgesine fazla yüklenilen çalışma duruşlarının üriner inkontinans için risk faktörü olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple bu çalışmanın amacı çiftçi kadınlarda kas iskelet problemlerinin ve inkontinansın yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi ve sedanter ev kadınlarının verileri ile karşılaştırmak amacı ile yapılmıştır. Gözlemsel -analitik-kesitsel olan bu çalışma Temmuz 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında Aydın'da yapılmıştır. Araştırmamızın örneklemini Aydın'ın İncirliova ve Germencik ilçelerine bağlı köylerinde çalışmaya gönüllü olarak katılan, çalışmanın dahil edilme kriterlerine uygun olan 40-65 yaş arası çiftçi ve sedanter ev kadınları oluşturmaktadır. Çalışmamızda Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi, Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Sorgulama Anketi –Kısa Form (ICIQ- SF), Kısa Form Yaşam Kalitesi Ölçeği (Sf-36) kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan her bir ölçek için ölçeklerin Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını yapan kişilerden e-mail yolu ile ölçek izinleri alınmıştır. Çalışmamız çiftçi ve ev kadınları popülasyonu arasındaki kas iskelet sistemine ait hissedilen ağrı,ağrının şiddeti ve işe engel olma durumu karşılaştırılmış sırası ile çiftçi kadınlarda ağırlıklı olarak sağ diz, sol diz, boyun, bel, sağ omuz, kalça, sol omuz gibi vücut bölümlerinde şikayetinin fazla olduğu; ev kadınlarının ise bel, sağ diz, sol dize ait vücut bölümlerinde şikayetlerin fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna bağlı olarak çiftçi kadınların daha fazla vücut bölümünde ağrı şikayeti olduğu tespit edilmiştir.Çiftçi kadınların dizlerindeki ağrı değeri 26,31±33,13-26, 22±30,97 iken, ev kadınlarının dizlerdeki ağrı değerlerinin ortamaları 18,21±25,85- 12,90±20,62 olarak bulunmuştur. ICIQ-SF anketinin inkontinans tipinin sorgulandığı alt boyutunda ise çiftçi kadınların %20'si idrar kaçırmadığını, ev kadınlarının ise %30'u idrar kaçırmadığını bildirdiği saptanmıştır.ICIQ-SF mesleğe göre anlamlılığına bakıldığında anlamlı bir farklılık bulanamamıştır (p>0.05). Yaşam kalitesine bakıldığında çiftçi kadınların ev kadınlarına göre yaşam kalitesi değerleri düşük bulunmuştur. Üriner inkontinans ile kas iskelet sistemi problemleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Üriner inkontinans çiftçi kadınlar ve sedanter ev kadınları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak çiftçi kadınların daha fazla vücut bölümüne ait ağrı şikayetlerinin olması sonucu yaşam kalitelerinin olumsuz yönde etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar kelimeler : Çiftçi Kadınlarda İnkontinans, Yaşam Kalitesi, Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları
Özet (Çeviri)
Farming is defined as a profession that obtains food and raw materials from plant and animal products with the methods of maintenance and cultivation of the soil. Within the scope of this research, based on the province of Aydın in Turkey, the stages of fig, olive and vegetable production and the working postures of the farmers dealing with animal husbandry, repetitive physical movements, heavy lifting, mechanical stresses caused by the inappropriate conditions of the working environment are widely used in the farming profession. problems may occur. In the literature, it has been determined that working postures that overload the abdominal region are a risk factor for urinary incontinence. For this reason, the aim of this study was to examine the effects of musculoskeletal problems and incontinence on quality of life in farmer women and to compare them with the data of sedentary housewives. This observational-analytical-cross-sectional study was conducted in Aydın between July 2021 and August 2021. The sample of our research consists of farmer and sedentary housewives aged 40-65 who voluntarily participated in the study in the villages of İncirliova and Germencik districts of Aydın and who met the inclusion criteria of the study. In our study, Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire, International Incontinence Consultation Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), Short Form Quality of Life Scale (P-36) were used. For each scale used in the study, scale permissions were obtained by e-mail from the people who conducted the validity and reliability study of the scales in Turkish. Our study compared the musculoskeletal pain felt, the severity of the pain and the state of being interfering with the work among the farmer and housewives population, respectively is; It was concluded that housewives had more complaints in the body parts of the waist, right knee and left knee. Accordingly, it was determined that the farmer women had more complaints of pain in the body parts.The pain value in the knees of the farmer women was 26.31±33.13- 26.22±30.97 While it was, the mean values of knee pain in housewives were found to be 18.21±25.85-12.90±20.62. In the sub-dimension of the ICIQ-SF questionnaire, in which the type of incontinence was questioned, it was determined that 20% of the farmer women reported that they did not incontinence, while 30% of the housewives reported that they did not. Considering the significance of ICIQ-SF by occupation, no significant difference was found (p>0,05). When looking at the quality of life, the quality of life values of farmer women were found to be lower than housewives. No significant relationship was found between urinary incontinence and musculoskeletal problems. No significant difference was found between urinary incontinence farmer women and sedentary housewives. As a result, it was concluded that the quality of life of the farmer women was negatively affected as a result of the complaints of pain related to more body parts. Keywords : Incontinence in Farm Women, Quality of Life, Musculoskeletal Disorde