Gebelerde 16-24 hafta arası uteroservikal açı ölçümünün obstetrik sonuçlara etkisi
The effect of 16-24 weeks utero-cervical angle measurement on obstetric results in pregnancy
  1. Tez No: 681186
  2. Yazar: MERVE ŞİŞECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜSTÜNYURT, UZMAN SÜLEYMAN SERKAN KARAŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç:Uteroservikal açının preterm doğumu ve indüksiyon başarısını öngördürdüğünü gösteren kısıtlı sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda, ikinci trimesterdekiuteroservikal açının hem preterm doğumu ve indüksiyon başarısını öngörmedeki rolünü literatür ile karşılaştırmayı, hem de postpartum kanamayı öngörmedeki rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza 16-24.gebelik haftalarında rutin antenatal izlemiçin başvurarak uteroservikal açı ölçümü yapılan ve doğumu kliniğimizde gerçekleştirilen 125 gebe dahil edildi. Hastaların yaş, boy, kilo, gravida, parite, doğum şekli, haftası ve kilosu, prepartum ve postpartum tam kan sayımı değerleri, servikal uzunluk ve uteroservikal açı ölçümleri kaydedildi. Olgular preterm ve term, indüksiyon başarısı olan ve olmayan, postpartum kanaması olan ve olmayan olmak üzere ikili gruplara ayrılarak değişkenler gruplar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca preterm olgular erken ve geç pretermolarak subgruba ayrılarak değişkenler bu gruplar arasında değerlendirildi. Bulgular:Servikal uzunluk preterm grupta 30,74±6,37 mm ve term grupta 39,19±5,36 olup istatistiksel anlamlı fark mevcuttu(p85 derece olmasının %100 sensitivite, %45,54spesifite ile preterm doğumu öngördürdüğü tespit edildi (AUC=0,743,p
Özet (Çeviri)
Aim:There is limited data showingthepredictive role of uterocervicalangle in pretermdeliveryandinductionsuccess. Here, weaimedtocomparethepredictive role of uterocervicalangle in pretermlaborandinductionsuccesswiththeliterature, andalsotoevaluateits role in predictingpostpartumhemorrhage. Materialandmethods:A total of 125 pregnantwhoadmittedforroutine antenatal follow-up at 16-24 gestational week,whose uterocervical angle were measured and delivered in our clinic were included. Age, height, weight, gravida, parity, delivery type, week and weight, prepartum and postpartum complete blood count values, cervical length and uterocervical angle were recorded. Patients were divided as preterm and term; with and without induction success; with and without postpartum hemorrhage. Additionally, preterm cases were divided into subgroups as early and late preterm. The variables were evaluated between groups. Results:Cervical length was significantly shorter in preterm group (30.74±6.37 and 39.19±5.36,p85degrees predicted preterm delivery with 100% sensitivity and 45.54% specificity (AUC=0.743,p