Döküm kumu ve atık döküm kumundan silika esaslı aerojel üretimi ve karakterizasyonu
Silica based aerogel production and characterization from cast sand and waste casting sand
- Tez No: 681196
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL TOPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada silika esaslı aerojel üretimi için ticari silika esaslı kimyasallar yerine, döküm sanayinde kum kalıba döküm yönteminde kullanılan döküm kumu (DK) ve atık döküm kumundan (ADK) sol-jel metodu ile atmosferik kurutma şartlarında silika esaslı aerojel tozu üretimi gerçekleştirilmiştir. Baz kaynağı olarak KOH (MERCK 56.11 g/mol) ve NaOH (MERCK 40 g/mol), asit kaynağı olarak HCl (ISOLAB %37) ve H2SO4 (ISOLAB %95-97), sililasyon ajanları olarak Etanol (ISOLAB %99.9), TEOS (ALDRICH %99.0), N-Heptan (ISOLAB %99.0) kullanılmıştır. Atmosferik şartlarda kurutulmuş silika esaslı aerojel tozlarının FTIR, XRD, SEM, FESEM-EDS DTA/TG cihazları kullanılarak karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, instead of the commercial silica-based chemicals required for the production of silica-based aerogel, silica-based aerogel powder was produced from casting sand (DK) and waste casting sand (ADK) used in the casting industry using the sol-gel method under atmospheric drying conditions. KOH (MERCK 56.11 g/mol) and NaOH (MERCK 40 g/mol) as base source, HCl (ISOLAB 37%) and H2SO4 (ISOLAB 95-97%) as acid sources, Ethanol (ISOLAB 99.9%) as silylation agents, TEOS (ALDRICH 99.0%), N-Heptane (ISOLAB 99.0%) were used. The characterizations of the silica based aerogel powders dried under atmospheric conditions were carried out using FTIR, XRD, SEM, FESEM-EDS DTA / TG devices.