Eleştirel çokkültürlü eğitim uygulamasının öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerisi, eğilimi ve çokkültürlü yeterliklerine etkisi
The effects of critical multicultural education on prospective teachers' critical thinking skills, dispositions and multicultural efficacy
  1. Tez No: 681219
  2. Yazar: FULYA KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmanın amacı eleştirel çokkültürlü eğitim uygulamasının öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerisi, eğilimi ve çokkültürlü yeterliklerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış, deney grubuyla eleştirel çokkültürlü eğitim uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulunda İngilizce Hazırlık öğrenimini sürdüren 46 öğretmen adayı oluşturmaktadır. . Çalışmada, veri toplama araçları olarak“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”,“Ennis-Weir Eleştirel Düşünme Becerisi Kompozisyon Testi”ve“Çokkültürlü Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonunda; • Eleştirel çokkültürlü eğitim uygulaması yapılan deney grubunun çok kültürlü yeterlik, eleştirel düşünme becerisi ve eleştirel düşünme eğilimi ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı fark olduğu, • Kontrol grubunun çokkültürlü yeterlik, eleştirel düşünme becerisi ve eleştirel düşünme eğilimi ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı fark olmadığı, • Kontrol ve deney gruplarının ön-test puanları kontrol edildiğinde çokkültürlü yeterlik son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu, • Kontrol ve deney gruplarının ön test puanları kontrol edildiğinde eleştirel düşünme becerileri son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu, • Kontrol ve deney gruplarının ön test puanları kontrol edildiğinde eleştirel düşünme eğilimleri son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, İngilizce öğrenim gören öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerisi, eğilimi, çokkültürlü tutum ve yeterliklerini geliştirmek amacıyla İngilizce konuşma, yazma, okuma ve dinleme becerileri dersleriyle içerik bütünleştirme yöntemiyle eleştirel çokkültürlü eğitim yürütülmesi önerilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Çokkültürlü Eğitim, Eleştirel Çokkültürlü Eğitim, Çokkültürlü Yeterlik, Eleştirel Düşünme Eğilimi, Eleştirel Düşünme Becerisi, Öğretmen Adayları
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of critical multicultural education on critical thinking skills, dispositions, and multicultural efficacy of prospective teachers. A pretest-posttest quasi-experimental design is followed for this study. The participants of the study are 46 prospective teachers who study at English Preparatory Department of a state university in Western Black Sea Region of Turkey.“Critical Thinking Dispositions Scale”,“Ennis-Weir Critical Thinking Essay Test”and“Multicultural Efficacy Scale”were used to collect data for this study. The results of the study are as follows: • There is significantly considerable difference between pretest and posttest results of multicultural efficacy, critical thinking dispositions and critical thinking skills of the Experimental Group. • There is no significant difference between pretest and posttest results of multicultural efficacy, critical thinking dispositions and critical thinking skills of the Control Group. • When pretest scores of Experimental and Control Groups are controlled, the results of Experimental Group in multicultural efficacy scale posttests are found significantly different from those of Control Group. • When pretest scores of Experimental and Control Groups are controlled, the results of Experimental Group in Critical thinking skills posttests are found significantly different from those of Control Group. • When pretest scores of Experimental and Control Groups are controlled, the results of Experimental Group in Critical Thinking Dispositions Scale posttest are found significantly different from those of Control Group. Considering all those results, it is concluded that critical multicultural education can be integrated with language skills in order to improve critical thinking skills, critical thinking dispositions and multicultural efficacy of prospective teachers studying English. KEYWORDS: Multicultural Education, Critical Multicultural Education, Multicultural Efficacy, Critical Thinking Dispositions, Critical Thinking Skills, Prospective Teachers