Synthesis and characterization of copper alginate quasi-cryogel beads
Bakır aljinat yarı-kriyojel kürelerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 681226
  2. Yazar: ALI TAISSIR BELHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Chemistry, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Aljinat biyopolimerleri, biyolojik olarak parçalanabilir, biyolojik olarak uyumlu ve toksik olmayan özellikleri sayesinde özellikle ilaç salımı, doku mühendisliği ve yara pansuman örtüleri gibi çeşitli uygulamalara sahiptir. Bakır iyonu, antimikrobiyal özelliği nedeniyle önceki yara pansuman çalışmalarında kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında ilk olarak yarı-kriyojelleşme yöntemi kullanılarak bakır çapraz bağlı aljinat küreler (Alg) hazırlanmıştır. Şişme deneyleri, saf su ve %0,9 izotonik sodyum klorür çözeltisi olmak üzere iki ayrı ortamda gerçekleştirilmiştir. Şişme oranları saf suda %29, izotonik çözeltide %24 olarak bulunmuştur. İkinci aşama olarak, aljinat küreleri yarı-kriyojelasyon yöntemiyle modifiye edildi (Quasi-Alg). Bu şekilde boncukların artan gözenekliliği ile şişme derecesinin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Quasi-Alg kürelerinin şişme derecesi saf suda %295, izotonik çözeltide %260 olarak bulunmuştur. Bu çalışma, hidrojellerin şişme oranını artırmak için bir yöntem sergilemektedir. İlacın etkili bir şekilde salıverilmesi için ilaç salımı için veya yaraya yeterli nem sağlamak için yara pansuman filmleri için şişme oranı esas olduğundan, Quasi-Alg tanecikleri bu tür uygulamalar için bir temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Alginate biopolymer has several applications-especially in biological fields such as drug release, tissue engineering, and wound dressing, due to its biodegradable, biocompatible, and non-toxic properties. Copper ion has been used in previous wound dressing studies for its antimicrobial property. In this thesis study, firstly, copper crosslinked alginate beads (Alg) were prepared using the quasi-cryogelation method. Their swelling profile was investigated since alginate forms hydrogel in the presence of divalent cations. Swelling experiments were performed in two solutions, pure water and 0,9% (w/v) isotonic. Swelling ratios were found as 29% in purified water and 24% in an isotonic solution. Secondly, Alginate beads were modified by the quasi-cryogelation method. In this way, it was aimed to improve the swelling degree with the increasing porosity of beads. The swelling degree of Quasi-Alg beads was found as 295% in pure water and 260% in an isotonic solution. This study exhibits a method to increase the swelling ratio of hydrogels. Since the swelling ratio is essential for drug release to effectively release the drug or for wound dressing films to supply enough moisture to wound, Quasi-Alg beads may comprise a basis for such applications.