Probiyotik bakterilerin farklı süt türlerinde aflatoksin m1 detoksifikasyon kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of aflatoxin m1 detoxification capacities in different milk types of probiotic bacteria
- Tez No: 681227
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sütün besleyici değeri ve sağlığa faydalarının yanı sıra sütte bulunan aflatoksin M1 (AFM1) insan sağlığını tehdit etmektedir. AFM1'in toksik etkisini azaltmada L. acidophilus DSM 20079, L. rhamnosus GG ve B. bifidum DSM 20456 probiyotik bakterilerinin potansiyel kullanımını ve bu bakterilerin inek sütü, keçi sütü, koyun sütü ve PBS ortamında AFM1 bağlama yeteneğini incelemek amacıyla çalışmamız gerçekleştirilmiştir.İnek sütü, keçi sütü, koyun sütü ve PBS ortamı 100 ng/l konsantrasyonda AFM1 ile kontamine edilmiştir. Farklı süt türleri ve PBS ortamına 108 kob/ml yoğunluğunda L. acidophilus, L. rhamnosus ve B. Bifidum probiyotik bakterileri ilave edilerek çeşitli çalışma grupları oluşturulmuştur. Çalışma gruplarının yarısına %2 inülin ilave edilip 37˚C'de 4 saat inkübe edilmiştir. Ardından +4˚C'de 1 gün depolanıp AFM1 düzeyleri ELISA kiti ile analiz edilmiştir.Çalışmamızda L. acidophilus %5,11-39,81 arasında, L. rhamnosus %2,56-39,71 arasında, B. bifidum %9,64-40,14 arasında, L. acidophilus+B. bifidum %12,52-38,55 arasında, L. rhamnosus+B. bifidum %7,65-42,90 arasında AFM1 bağlama yeteneği göstermiştir. AFM1 bağlama yeteneği en yüksek probiyotik bakteri suşu PBS'de L. acidophilus+B. bifidum, inek sütünde B. bifidum, keçi sütünde L. acidophilus, koyun sütünde ise L. rhamnosus+B. bifidum olarak tespit edilmiştir. Çalışma gruplarının AFM1'i bağlama düzeyi PBS'de %2,32-12,52 arasında, inek sütünde %9,08-40,14 arasında, keçi sütünde %15,01-38,01 arasında, koyun sütünde %32,49-42,90 arasında değişmektedir. AFM1'in bağlanma düzeyi en yüksek koyun sütünde, en düşük PBS'de tespit edilmiştir. Probiyotik bakterilerin farklı süt türlerinde AFM1 bağlama düzeyi farklılık göstermektedir. Farklı süt türleri arasında AFM1'in bağlanma yeteneği en yüksekten en düşüğe sırasıyla koyun sütü, inek sütü ve keçi sütünde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the nutritional value and health benefits of milk, aflatoxin M1 (AFM1) in milk threatens human health. Our study was conducted to examine the potential use of Lactobacillus acidophilus DSM 20079, Lactobacillus rhamnosus GG and Bifidobacterium bifidum DSM 20456 probiotic bacteria in reducing the toxic effect of AFM1 and the ability of these bacteria to bind AFM1 in cow's milk, goat's milk, sheep's milk and PBS media.Cow's milk, goat's milk, sheep's milk, and PBS media were contaminated with AFM1 at a concentration of 100 ng/l. Various working groups were formed by adding 108 cfu/ml density Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus and Bifidobacterium bifidum probiotic bacteria to different milk types and PBS media. 2% inulin was added to half of the study groups and incubated for 4 hours at 37˚C. Then it was stored at +4˚C for 1 day and AFM1 levels were analyzed by ELISA kit.In our study, L. acidophilus between 5,11-39,81%, L. rhamnosus between 2,56-39,71%, B. bifidum between 9,64-40,14%, L. acidophilus+B. bifidum between 12,52-38,55%, L. rhamnosus+B. bifidum showed the ability to bind AFM1 between 7,65-42,90%. The probiotic bacteria strain with the highest AFM1 binding ability was determined as L. acidophilus+B. bifidum in PBS, B. bifidum in cow milk, L. acidophilus in goat milk, and L. rhamnosus+B. bifidum in sheep milk. The level of AFM1 binding by working groups was between AFM1 %2,32-12,52 in PBS, %9,08-40,14 in cow's milk, %15,01-38,01 in goat's milk, %32,49-42,90 in sheep's milk. binding level of AFM1 was highest in sheep milk and the lowest in PBS.The level of AFM1 binding varies in milk species of probiotic bacteria. Binding ability of AFM1 among different milk types was determined from highest to lowest in sheep's milk, cow's milk and goat's milk, respectively.