Semâvât ve arz hakkındaki ayetlere bilimsel yaklaşımlar -ilk dönem ve çağdaş dönem literatür bağlamında bir değerlendirme-
Scientific approaches to verses of quran about semâvât and earth -an eveluation in the contecxt of the literature of the first period and contemporary period
  1. Tez No: 681232
  2. Yazar: AHMET AĞRALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Özellikle son iki asırda avrupa'da yaşanan bilimsel gelişmeler karşısında geri duruma düşen İslam ‎coğrafyasında dinin/İslamın bilimsel gelişmeye karşı olmadığı bilakis Kuran-ı Kerimin bir çok ayeti ‎bilimsel gelişmeleri doğruladığı ve hatta önceden haber verdiği düşüncesi ortaya atılmış ve bilimsel ‎verileri kuran tefsirinde değerlendirme yaklaşımı yaygınlık kazanmıştır. ‎ Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde bilimsel tefsirle ilgili kavramsal ‎ve tarihsel çerçeve ele alınmış, 1. Bölümde Semâvât hakkındaki bazı ayetlere, 2. Bölümde Arz hakkındaki ‎bazı ayetlere son iki asırda yapılan bilimsel tefsirlere yer verilmiş ve bu tefsirlerin dil, bağlam ve sahabe-‎tabiûn yorumları ile uygunluğu ele alınmıştır 2. Bölümde de arz hakkındaki bazı ayetler hakkındaki ‎yorumlara yer verilmiş ve bu tefsirlerin dil, bağlam ve sahabe-tabiûn yorumları ile uygunluğu ele ‎alınmıştır.‎
Özet (Çeviri)
Especially in the last two centuries, in the Islamic geography which receded into ‎background against the scientific developments in Europe, the thought, which religion / Islam ‎wasn't against scientific developments, even many verses of the Qur'an confirm the scientific ‎developments, and informed before were suggested and the approach to evaluate the ‎scientific data in the exegesis of Qur'an became widespread.‎ The study consists ıntroduction and other two parts. In the introduction, the conceptual ‎and historical framework of scientific exegesis is discussed. In the first part some verses about ‎heavens, in the second part scientific exegesis that were commented in the last two centuries ‎on some verses about the earth were included and the appropriates of these exegesis with ‎their language, context and Sahaba and Tabi-un's comments were discussed. In the second ‎part the comments on some verses about the earth and the appropriates of these exegesis ‎with language, context and Sahaba and Tabi-un' comments were discussed. ‎