Tiroid papiller karsinomlarında tanısal uygulamaların retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of diagnostic applications in papillary carcinoma of the thyroid
- Tez No: 681231
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ZAFER UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
European Thyroid Imaging and Reporting Data System (EU-TIRADS) ve Bethesda Sınıflama Sistemi'nin tiroid nodülü yönetiminde klinik faydaları postoperatif sonuçlara göre değerlendirildi. Ameliyat edilen ve çalışma kriterlerine uyan 197 nodül retrospektif olarak incelendi. İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) her biri için sadece bir kez yapıldı. EUTIRADS 1 ve Bethesda kategori 1 dahil edilmedi. Nodüller benign (EU-TIRADS 2, 3; Bethesda kategori 2) ve malign (EU-TIRADS 4, 5; Bethesda kategori 3, 4, 5) olarak tanımlandı. Çalışmanın sonucunda EU-TIRADS, tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde güvenilirdir. EU-TIRADS'ın diğer risk sınıflandırma sistemlerine kıyasla yüksek İİAB eşiği, nodüllere gereksiz müdahaleyi azaltmaktadır. Ayrıca tanı sonuçları, Bethesda Sınıflama Sistemi'nin tiroid sitolojisi için geçerli bir kılavuz olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The clinical utility of European Thyroid Imaging and Reporting Data System (EUTIRADS) and The Bethesda Classification System in thyroid nodule management was assessed according to postoperative results. 197 nodules that underwent surgery and matched the criteria of the study were analyzed retrospectively. Fine-needle aspiration biopsy (FNAB) was carried out only once for each. EU-TIRADS 1 and Bethesda category 1 were not included. Nodules were defined as benign (EU-TIRADS 2, 3; Bethesda category 2) and malignant (EU-TIRADS 4, 5; Bethesda category 3, 4, 5). As a result of the study, EU-TIRADS is reliable in the evaluation of thyroid nodules. The high FNAB threshold of EU-TIRADS compared to other risk stratification systems reduces unnecessary intervention to nodules. Besides, the diagnostic results showed that The Bethesda Classification System indicates valid guideline for thyroid cytology.