Cinsel istismara uğramış gençlerin sosyodemografik, gelişimsel, ruhsal ve psikososyal farklılıklarının nedensellik açısından değerlendirilmesi
The evaluation of sociodemographic, developmental, psychological and psychosocial differences of sexually abused youth in terms of causality
  1. Tez No: 681255
  2. Yazar: HASAN AKIN TAHILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Giriş: Çocuğun cinsel istismarı henüz cinsel gelişimini tamamlamamış olan bir çocuğun ya da ergenin başka biri tarafından cinsel arzu ve ihtiyaçlarının tatmini amacıyla zor kullanılarak, kandırılarak veya tehdit yolu ile kullanılmasıdır. Cinsel istismar gelişiminde etkili olabilecek pek çok risk faktörü ve cinsel istismarın neden olduğu pek çok olumsuz ruhsal sonuç tanımlanmıştır. Amaç: Bu çalışmada cinsel istismar mağduriyeti nedeniyle haklarında rapor düzenlenmesi amacıyla polikliniğimize adli birimlerce yönlendirilen çocuk ve ergen olguların sosyodemografik, klinik, ruhsal ve psikososyal özelliklerinin incelenmesi, bu özelliklerden hem cinsel istismar şiddetine yönelik hem de istismar sonrası oluşan olumsuz ruhsal sonuçlara yönelik risk etmenlerinin belirlenmesi ve uğranılan cinsel istismar şiddetine ait değişkenlerden istismar sonrası oluşan olumsuz ruhsal sonuçlara yönelik risk etmenlerinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı adli polikliniğine 2014-2020 yılları arasında başvuru yapan 6-18 yaşları arasında olup çalışma kriterlerine uyan 340 cinsel istismar olgusunun dosyası geçmişe dönük olarak incelenmiştir. Olguların sosyodemografik, gelişimsel ve ailesel psikososyal özelliklerine yönelik bilgiler dosyalardan elde edilmiştir. Psikiyatrik tanılar DSM-5 kriterlerine göre adli tıp ve çocuk psikiyatrisi uzmanlarının yer aldığı adli konseyde konulmuştur. Olguların zeka düzeyleri zeka bölümü (Intelligence Quotient=IQ) puanları şeklinde Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-Revize Edilmiş Versiyonu ile ölçülmüş olup projektif test olarak olgulara Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Olguların kaygı düzeyleri ebeveyn ve çocuk tarafından ayrı ayrı doldurulan Çocukluk Çağı Kaygı Bozuklukları Öz Bildirim Ölçeği (KAY-BÖ) ile, depresyon düzeyleri ise olguların doldurduğu Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Ayrıca olguların yaşamış olduğu cinsel istismarın şiddeti adli dosyalardan edinilen bilgiler doğrultusunda Cinsel İstismar Şiddeti Skoru (CİŞS) puanlaması ile ölçülmüştür. Bulgular: Olgularda yaş artışı daha olumsuz psikiyatrik sonuçlarla ilişkili saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Childhood sexual abuse is the exploitation of a child or adolescent who has not yet completed his/her sexual development by force, deceit, or threat to satisfy the perpetrator's sexual desires and needs. Many risk factors that may be effective in the development of sexual abuse and many negative mental consequences caused by sexual abuse have been identified. Objective: In this study, we aimed to evaluate sociodemographic, developmental, psychological and psychosocial characteristics of children and adolescents referred to our outpatient clinic in order to prepare reports due to sexual abuse victimization, to determine to determine the risk factors among those characteristics for both sexual abuse severity and negative psychological consequences, and to examine the risk factors of sexual abuse severity for negative psychological consequences. Method: The files of 340 sexual abuse cases, aged 6 to 18, who applied to the forensic outpatient clinic of Ege University Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Psychiatry between 2014-2020 were retrospectively evaluated. Information about the sociodemographic, developmental, and familial psychosocial characteristics of the cases was obtained from the files. Psychiatric diagnoses were made according to DSM-5 criteria in the forensic council consisting of forensic medicine and child psychiatry specialists. Intelligence level was measured with the Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised Version, and the Thematic Perception Test was applied to the cases as a projective test. Cases' anxiety levels were evaluated via both parent- and self-reported Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED), whereas the depression levels were evaluated with the Beck Depression Inventory (BDI) and the Children's Depression Inventory, both of which were completed by the cases. In addition, sexual abuse severity was measured with the Sexual Abuse Severity Score (SASS) calculation in line with the information obtained from forensic files. Results: The age increase was found to be associated with more negative psychiatric outcomes (p0.05).