Scapula morfometrisi ve cinsiyet ilişkisinin bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Determination of Relationship of Scapula Morphometry and Gender by Computed Tomography
  1. Tez No: 681264
  2. Yazar: MEHMET ÜLKİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA ALDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye toplumunda scapula'dan cinsiyet tayininde etkili parametreleri ortaya koymaktır. Çalışmada toraks bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden 60 erkek scapula'sı ve 60 kadın scapula'sı incelendi, morfometrik ölçümler yapıldı ve adımsal lojistik regresyon analizi ile cinsiyet tayinindeki etkinliklerine bakıldı. 10 parametre (scapular genişlik, maksimum scapular uzunluk, supraspinous çizgi uzunluğu, infraspinous çizgi uzunluğu, trigonum superior kenar uzunluğu, trigonum inferior kenar uzunluğu, trigonum superior spinal uzunluk, trigonum inferior spinal uzunluk, medial açı, spinal aks açısı) ve bu parametrelerden elde edilen 6 indeks (scapular indeks, supraspinous indeks, infraspinous indeks, trigonum spinal indeks, trigonum indeks, supra-infra scapular indeks) kullanıldı. İstatistiksel analizler sonucu scapular genişlik ve maksimum scapular uzunluk sağ scapula'larda %85, sol scapula'larda %90, tüm scapula'larda ise %86,7 oranında erkek ve kadın cinsiyetini ayırmada etkili olarak bulundu. Maksimum scapular uzunluk, supraspinous çizgi uzunluğu, infraspinous çizgi uzunluğu, trigonum superior kenar uzunluğu, trigonum inferior kenar uzunluğu, trigonum superior spinal uzunluk, trigonum inferior spinal uzunluk, spinal aks açısı, supraspinous indeks, trigonum indeks, trigonum spinal indeks, supra-infra scapular indeks ölçümlerinde sağ-sol taraflar arasında anlamlı fark bulunamadı. Scapular genişlik, maksimum scapular uzunluk, supraspinous çizgi uzunluğu, infraspinous çizgi uzunluğu, trigonum superior kenar uzunluğu, trigonum inferior kenar uzunluğu, trigonum superior spinal uzunluk, trigonum inferior spinal uzunluk, medial açı ve spinal aks açısı ölçümlerinde erkekler ile kadınlar arası ölçümlerde anlamlı farklılık bulundu. Elde edilen sonuçların Türkiye toplumunda scapula'dan cinsiyet tayini çalışmalarına ve scapula ile ilgili cerrahi girişimlere morfometrik olarak katkı vereceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effective parameters for gender determination by means of scapula in Turkish population. In this study, morphometric measurements of scapula at computed tomography images of 60 male and 60 female were evaluated and their efficacy on gender determination were examined via stepwise logistic regression analysis. 10 parameters (scapular breath, maximum scapular length, supraspinous line length, infraspinous line length, trigonum superior border length, trigonum inferior border length, trigonum superior spinal length, trigonum inferior spinal length, medial angle, spinal axis angle) and 6 indexes (scapular index, supraspinous index, infraspinousindex, trigonum spinal index, trigonum index, supra-infra scapular index) obtained from these parameters were measured. As a result of statistical analysis, scapular width and maximum scapular length were found 85% effective in gender determination at right scapulae, 90% effective at left scapulae and 86.7% effective at all scapulae. No significant difference was found between right and left sides for the maximum scapular length, supraspinous line length, infraspinous line length, trigonum superior border length, trigonum inferior border length, trigonum superior spinal length, trigonum inferior spinal length, spinal axis angle, supraspinous index, trigonum index, trigonum spinal index, supra-infra scapular index measurements. Significant differences were found between men and women for the scapular breath, maximum scapular length, supraspinous line length, infraspinous line length, trigonum superior border length, trigonum inferior border length, trigonum superior spinal length, trigonum inferior spinal length, medial angle and spinal axis angle. The results of this study will contribute to the gender determination by means of scapula and surgical interventions of this region in Turkish population.