B/157 numaralı Bursa Şer'iyye Siciline göre Bursa'da sosyal ve ekonomik hayat
Social and economic life in the Bursa according to Book of Sharriyah Register B/157 number and date 1725
- Tez No: 681267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE ALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
1725 tarihli B/157 numaralı Bursa şer'iyye sicilinin transkripsiyon ve değerlendirmesi yöntemi ile oluşturulan bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin hukukî süreci ve bu sürecin idarî yapı bazında oluşturduğu düzenin incelenmesi tezin çıkış noktası olmuştur. Osmanlı şehir tarihi çalışmalarının kuşkusuz en önemli kaynakları arasında şer'iyye sicilleri gelmektedir. Sicil kayıtları incelenerek bir bölgenin hukukî, idarî, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilebilir. Bu çalışmada B/157 numaralı Bursa kadı sicilinde üç yüz on bir belge incelenerek, Bursa'nın idarî yapısı, sosyal, kültürel ve ekonomik durumu tespit edilmeye çalışıldı. Bu çalışmaya Bursa'nın tarihsel sürecinden bahsedilerek başlanmıştır. Daha sonra şer'iyye sicili ve Osmanlı'da hukuku ele alındı. Burada sicillerde kullanılan belge çeşitleri konularına göre tasniflendirildi ve açıklandı. Tezin birinci bölümünde ise Bursa'nın idarî yapısı üzerinde duruldu. İkinci bölümde Bursa'nın sosyal ve kültürel yapısı ele alındı. Üçüncü bölümde ise Bursa'nın ekonomik yapısı hakkında bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is formed by evaluation and transcription of B/157 number Bursa Sharriyah register which dated in 1725. The key point of the thesis is analyzing the judicial process and the order of management that is created. The Sharriyah registers are certainly significant for studying the history of Ottoman Empire's cities. The court records contain important information about law, administrative management as well as the social and economic structure that can be collected for any region that belongs to Ottoman Empire by analyzing these registers. In this research, three hundred and eleven court reports were translated from Ottoman Turkish to modern Turkish language, these are evaluated from the B/157 numbered Bursa Sharriyah register which creates the knowledge about Bursa's social, cultural and economic structure. This study has started by analyzing the history of Bursa followed by Sharriyah registers and Ottoman law. All the court records are used for various subjects with regard to classify and it's explained. In the first section, we are researching the administrative structure of Bursa. In the second section, the studies also emphasize social and cultural structure. In the third section, we are studying about the economic structure of Bursa.