The roles of perceived organizational support, work-life balance and perceived stress on job performance- a research in Kosovo
Algılanan örgütsel destek, iş-yaşam dengesi ve iş performansında algılanan stresin rolleri - Kosova'da bir araştırma
  1. Tez No: 681290
  2. Yazar: ARGJENTA PLAKOLLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, algılanan örgütsel destek (iyi oluşa yönelik algılanan örgütsel destek, AÖD-İ; çabaya yönelik algılanan örgütsel destek, AÖD-Ç), iş-yaşam dengesi (iş-yaşam dengesi, İYD; iş-yaşam çatışması, İYÇ; yaşam-iş dengesi, YİD; yaşam-iş çatışması, YİÇ) ve algılanan stresin (algılanan stress, AS; algılanan başetme, AB) çalışanın iş performansı (görev performansı, GP; bağlamsal performans BP) üzerindeki etkilerini incelemektir. Böylelikle araştırmaya Kosova'da müşteri hizmetleri sektörü şirketlerinden toplam 376 çalışan katılmıştır. Veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. İncelenen değişkenler arasındaki ilişkiler, korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiş ve incelenmiştir. Sonuçlar, AÖD-İ'nin çalışanların İYD ve YİD'ini artırdığını, AÖD-Ç'nin İYÇ'yi azalttığını göstermiştir. Aynı zamanda AÖD-İ GP'yi artırmış ve AÖD-Ç GP'yi azaltmıştır. Bunun yanında AÖD-Ç'nin AS'yi azalttığı ve AÖD-İ'nin AB'yi artırdığı elde edilmiştir. Beklendiği gibi, İYD GP'yi artırmış ancak İYÇ GP ve BP'yi azaltmıştır. Bunların ötesinde İYD AS'yi azalttığı ve AB'yi artırdığı, İYÇ ve YİÇ'in ise birlikte AS'yi artırdığı, YİÇ'in AB'yi azalttığı bulunmuştur. Son olarak AS GP'yi artırmıştır. Bu araştırmanın temel katkısı olarak, tüm değişkenler birlikte ele alındığında, AÖD-İ'nin GP'yi artırdığı, AÖD-Ç ve YİÇ'in GP azalttığı, AS'nin BP'yi artırdığı ve YİÇ'nin BP azalttığı keşfedilmiştir. Tüm bulgular, mevcut literatür dikkate alınarak ve Kosova kültürü bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis work was to explore the effects of perceived organizational support (towards wellbeing, POS-W; towards efforts, POS-E), work-life balance (work-life balance, WLB; work-life conflict, WLC; life-work balance LWB; life-work conflict, LWC) and perceived stress (perceived stress, PS; perceived coping, PC) on employee's job performance (task performance, TP; contextual performance CP). Thus, a total of 376 employees from customer care sector companies in Kosovo participated in this research. The data were gathered with using the survey method. The relations between the variables being studied were analyzed and examined using correlation and hierarchical regression analsysis. The results indicated that perceived organizational support towards wellbeing increases employee's work-life balance and life-work balance, and perceived organizational towards efforts decreases the work-life conflict. At the same time, perceived organizational support towards wellbeing increased task performance and perceived organizational support towards efforts decreased task performance. In addition, we've found that perceived organizational support towards efforts significantly decreases perceived stress and perceived organizational support towards wellbeing increases perceived coping. Expectedly, life-work balance increased task performance, while life-work conflict decreased both task performance and contextual performance. Moreover, it was found that life-work balance decreases perceived stress and increases perceived coping, work-life conflict and life-work conflict both increase perceived stress, and life-work conlfict decreases perceived coping. Finally, perceived coping increased task performance. As a main added value of this research we've discovered that including all other variables simultaneously perceived organizational support towards wellbeing increases task performance, perceived organizational support towards efforts and life-work conflict decrease task performance; perceived stress increase contextual performance and life-work conflict decrease contextual performance. The findings are discussed taking into account the current literature and in the Kosovo cultural context.