Building and measuring employee based brand equity at higher education institutions in Turkey
Türk yükseköğretim kurumlarında çalışan bazlı marka ederinin oluşturulması ve ölçülmesi
- Tez No: 473346
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Yükseköğretim kurumlarında akademisyenlerin gözünden çalışan bazlı marka ederi araştırması literatürde henüz yer bulmamış bir konudur. Bu çalışmada, dünyada ilk kez ampirik olarak test edilmiş bir çalışan bazlı marka ederi modeli yaratılması amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda kurum içi marka yönetimi süreçleri, marka bilinirliği etkileri ve kurum içi marka yönetimi faydalarına odaklanarak yüksek öğrenimle ilgili öğeler belirlenmiştir. Tasarlanan model, nicel bir araştırma olarak Türk yüksek öğretim kurumlarında görev yapan akademisyenlerle paylaşılan çevirimiçi anketlerle test edilmiş ve 489 katılımcı sayısına ulaşılmıştır. Bu çalışma çerçevesinde, Türk yükseköğretim kurumlarında çalışan bazlı marka ederine yol açan değişkenler akademik özgürlük, kurumun prestiji, öğrenci kalitesi, örgütsel sosyalleşme, kurumda söz sahibi olma, kurumsal destek algısı, iş yerinde stres, ev-iş dengesi ve rol netliği olarak ortaya konmuştur. Aynı zamanda, cinsiyet ve çalışılan kurumun statüsüne göre akademisyen algılarında farklılıklar gözlenmiştir. Sonuçlar, eğitim sektörüne ilgi duyan tüm paydaşlar için kurumlarına rekabet avantajı sağlamak ve kurumlarda yüksek bir marka ederinin oluşturulması adına değer arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
Employee based brand equity from the perspective of academics in higher education institutions is a topic that has not been explored in literature, yet. The study aims to implement elements related to higher education in order to give the first known empirically tested model for employee based brand equity in the world for higher education institutions by underlining internal brand management processes, brand knowledge effects, and internal brand management benefits. The proposed model has been tested by conducting a quantitative online survey distributed among academics working at higher education institutions in Turkey, with a resulting sample of 489 respondents. The results revealed that the specific variables related to employee based brand equity at higher education institutions in Turkey are academic freedom, prestige of institution, quality of students, organizational socialization, control at work, perceived organizational support, stress at work, home-work interface, and role clarity. Additionally, control at work is found to partially moderate the relationship between organizational socialization and perceived organizational support. Moreover, significant differences have been found between the perceptions of academics based on gender and the status of their institution. The findings are valuable for all stakeholders involved in the education sector in order to increase the competitive advantage of their institutions and strengthen the brand equity of the related institutions.