Doğum sonrası farklı eğitim yöntemleriyle verilen taburculuk eğitiminin taburculuğa hazır oluşluk, doğum sonu uyum süreci ve emzirme öz-yeterliliğine etkisi
The effect of discharge education given with different postpartition education methods on discharge ready, postpartition adaptation process and breastfeeding self-efficiency
  1. Tez No: 681296
  2. Yazar: RUKİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, doğum sonrası farklı eğitim yöntemleriyle verilen taburculuk eğitiminin taburculuğa hazır oluşluk, doğum sonu uyum süreci ve emzirme öz-yeterliliğine etkisini incelemektir. Gereç Yöntem: Araştırma deneysel olarak, 2019-2021 tarihleri arasında Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde doğum yapan kadınlar; örneklemini (müdahale 1 n=30, müdahale 2 n=30 ve kontrol grubu n=30) toplam 90 anne oluşturmuştur. Müdahale grubundaki annelere doğum sonu farklı eğitim yöntemleriyle (müdahale 1 grubuna video yöntemi ve müdahale 2 grubuna resimli rehber eşliğinde sözlü anlatım yöntemiyle) taburculuk eğitimi, kontrol grubuna ise rutin lohusalık bakımı verilmiştir. Araştırmanın verileri "Kişisel Bilgi Formu, Hastane Taburculuğuna Hazır Oluşluk Ölçeği-Yeni Doğum Yapmış Anne Formu, Doğum Sonu Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (Kısa Form), Postpartum Kendini Değerlendirme Ölçeği'' ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler olarak, sürekli değişkenler için ortalama değer, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler; kategorik değişkenler için ise sayı ve yüzde değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the effects of postpartum discharge training given with different training methods on readiness for discharge, postpartum adjustment process and breastfeeding self-efficacy. Material and Methods: The research was carried out experimentally in Tekirdağ State Hospital between 2019-2021. The population of the research is women who gave birth in Tekirdağ State Hospital; the sample (intervention 1 n=30, intervention 2 n=30 and control group n=30) consisted of a total of 90 mothers. The mothers in the intervention group were given postpartum discharge training with different postpartum training methods (video method for intervention 1 group and verbal narration method with illustrated guide for intervention group 2), and routine postpartum care for the control group. The data of the study were collected with“Personal Information Form, Readiness for Hospital Discharge Scale-Newly Born Mother Form, Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale (Short Form), Postpartum Self-Assessment Scale”. As descriptive statistics, mean value, standard deviation, median, minimum and maximum values for continuous variables; number and percentage values were calculated for categorical variables.