Koroner arter baypas greft cerrahisi geçiren hastalara uygulanan refleksolojinin ağrı, anksiyete, yorgunluk ve uyku üzerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of reflexology applied to patients undergoing coronary artery bypass graft surgery on pain, anxiety, fatigue and sleep: a randomized controlled trial
- Tez No: 681295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GEZGİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışma koroner arter baypas greft cerrahisi geçiren hastalara uygulanan refleksolojinin ağrı, anksiyete, yorgunluk, uyku ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipteki bu çalışma, Eylül 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Kalp Damar Cerrahisi Servisinde koroner arter baypass greft cerrahisi geçiren toplam 70 hasta ile gerçekleştirildi. Refleksoloji grubundaki hastalara (n=35) ameliyat sonrası ilk üç gün 40 dk boyunca refleksoloji uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara (n=35) ise standart bakım ve tedavi dışında herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Fizyolojik Parametreler Kontrol Formu, ağrı ve yorgunluk için Vizüel Analog Skala, Durumluk Kaygı Envanteri ve Richard-Campbell Uyku Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada, refleksoloji grubunda kontrol grubuna göre; fizyolojik parametrelerin, ağrı, anksiyete yorgunluk puanlarının anlamlı olarak daha düşük olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effects of reflexology applied to patients undergoing coronary artery bypass graft surgery on pain, anxiety, fatigue, sleep and physiological parameters. Material and Methods: This randomized controlled experimental study was conducted with a total of 70 patients who underwent coronary artery bypass graft surgery in the Department of Cardiovascular Surgery of a university hospital between September and May 2021. Reflexology was applied to the patients in the reflexology group (n=35) for 40 minutes in the first three days after surgery. The patients in the control group (n=35) did not receive any intervention other than standard care and treatment. Data were collected with Personal Information Form, Physiological Parameters Control Form, Visual Analogue Scale for pain and fatigue, State Anxiety Inventory, and Richard-Campbell Sleep Scale. Results: In the comparison between the groups, in the reflexology group, physiological parameters, pain, fatigue and anxiety scores were found to be significantly lower (p0.05).