The concept of the international society in the traditional ir theory
Geleneksel uluslararası ilişkiler teorilerinde uluslararası toplum kavramı
  1. Tez No: 681302
  2. Yazar: MUSTAFA BOZKURT GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Uluslararası İlişkilerin Realizm, Liberalizm ve İngiliz Ekolü teorilerinde uluslararası toplum kavramına odaklanmaktadır. Realizm çerçevesinde Hobbes ve Waltz'un eserleri üzerinden uluslararası toplumun nasıl bir boş-kavram olarak telakki edildiğini irdelemektedir. Bu gaye ile ahlak, uluslararası hukuk ve bilhassa savaş gibi kavramları realist bir bakış açısı ile ele almaktadır. Ardından Liberalizm Realizm ile arasındaki temel teorik farklarıyla irdelenmekte ve uluslararası topluma dair liberal izahatlar Kantçı bir arkaplan ile Rawls ve Beitz'ın sözleşmeci teorileri üzerinden tahlil edilmektedir. Bu ikinci bölümün amacı liberallerin işlevsel ve kurumsal bir uluslararası toplum kavramına sahip oldukları vargısına ulaşmaktır. Nihayet uluslararası toplum kavramı tam manasıyla İngiliz Ekolü teorisi üzerinden sunulmakta ve buradaki teorik, kavramsal hususiyetleri diğer ikisi ile kıyaslanmaktadır. Bu son bölümün sonucu da İngiliz Ekolü'nün uluslararası toplumu kurumsal, kültürel ve değer tabanlı bir biçimde telakki ettiğidir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of international society within the IR theories of Realism, Liberalism and the English School. In regards to Realism, it conceptually explores how international society is considered to be a null-conception through the works of Hobbes and Waltz. To this end, it deals with concepts such as morality, international law and particularly war with a realist perspective. Then Liberalism is explored with its fundamental theoretical differences to Realism, and liberal accounts of international society are analyzed with a Kantian theoretical background and then through contractarian theories of Rawls and Beitz. The second chapter aims to conclude that the liberals have a functional and institutional conception of international society. Finally the concept of international society is truly presented through the English School theory, and its theoretical and conceptual characteristics compared to the former two are discussed. The conclusion of this final chapter will be that the English School conceives of international society in an institutional, cultural and value-based manner.