Tanrısız ahlâk ve eleştirisi
Godless morality and criticism
- Tez No: 681310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN HEMŞİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ahlâk kelimesi arapça 'hulk' kelimesinin çoğulu olup, kelimenin Türkçe karşılığı huy, tabiat, din gibi anlamlara gelmektedir. Ahlâk kavramı geçmişten günümüze kadar birçok alanda incelenmiş ve dinamikliğini korumuştur. Bunun sebebi bu kavramın insanın var oluşundan bu yana insan hayatında önemli ve belirleyici olarak varlığını sürdürmesinden kaynaklanmaktır. Çalışmamızın konusu hasebiyle genelde felsefe, özel de ise ahlâk felsefesi ve din felsefesi gibi alanların da konusu olan ahlâk kavramının, felsefede daha çok mahiyeti, keyfiyeti, gayesi ve ahlâkın bir temele dayandırılması problemlerinden hareketle incelendiği görülmektedir. Ahlâkın bir temele dayandırılması başlığı altında farklı kategorilendirmeler mevcuttur. Fakat biz konumuzun çerçevesi açısından dine dayanan ahlâk yaklaşımları ve dine dayanmayan ahlâk yaklaşımları başlığından hareketle, ahlâkın tanrısız olarak temellendirilmesini incelemeye çalışacağız. Çalışmamızın amacı ve mesajı, ahlâkın tanrısız olarak temellendirilemeyeceğini vurgulamak ve bu konudaki çelişkileri ortaya koymak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The word morality is the plural of the Arabic word 'hulk', and the Turkish equivalent of the word means temperament, nature, religion. The concept of morality has been studied in many areas from past to present and has preserved its dynamics. The reason for this is that this concept has continued to exist as an important and decisive factor in human life since the existence of mankind. It is seen that the concept of morality, which is the subject of fields such as philosophy in general, moral philosophy and philosophy of religion in particular, has been examined in philosophy mostly on the basis of the problems of morality. There are different categorizations related to the grounding of morality. But in terms of our subject, we will try to examine the foundation of morality as godless, with moral approaches based on religion and moral approaches without religion. The aim and message of our study will be to emphasize that morality cannot be grounded without God and to reveal the contradictions on this subject.