Rıchard Dawkıns ve ahlak anlayışı
Richard Dawkins understanding of morality
- Tez No: 869243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN PAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada yeni ateizm düşünürlerinin öncülerinden Clinton Richard Dawkins'in ahlak anlayışı ele alınmaktadır. Tezin amacı, ateist bir dünya görüşünün ahlakı nasıl konumlandırdığı, ahlakın kaynağını Tanrı yerine neyle açıkladığı ve bu açıklamalarının rasyonel bir temelinin olup olmadığının irdelenmesidir. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte konumuzun amacı, yöntemi ve sınırlılıkları açıklanmıştır. Ayrıca Dawkins'in hayatı ve bazı eserleri, onu ateizme iten sebepler çerçevesinde incelenmiştir. Birinci bölümde ahlakın tanımı kaynağı, kuramları ve din ile olan ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise çalışmamızın ismi olan Richard Dawkins'in ahlak anlayışı ve ahlakın kaynağına dair görüşlerine yer verilmiştir. Sonuç olarak ateizmin en bilinen isimlerinden olan Dawkins'in bilimden, doğadan, maddeden yola çıkarak oluşturduğu ateist dünya görüşünün, ahlaki temeldeki yansımaları incelenmiştir. Dawkins'in ahlak felsefesi çerçevesinde çalışılmış, ahlak anlayışını ele alan, hayatını ve eserlerini inceleyen müstakil bir çalışmanın olmaması bu konuyu seçmemizdeki bir etkendir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the understanding of morality of Clinton Richard Dawkins, one of the pioneers of new atheism thinkers. The aim of the thesis is to examine how an atheist worldview positions morality, what it explains the source of morality instead of God, and whether these explanations have a rational basis. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the aim, method and limitations of our subject are explained. In addition, Dawkins' life and some of his works are analysed within the framework of the reasons that led him to atheism. In the first part, the definition of morality, its source, theories and its relationship with religion are discussed. In the second part, the name of our study, Richard Dawkins' understanding of morality and his views on the source of morality are given. As a result, the reflections of the atheist perspective of Dawkins, one of the most well-known names of atheism, based on science, nature and matter, on the moral basis have been analysed.The fact that there is no detached study on Dawkins' moral philosophy, which deals with his understanding of morality and analyses his life and works, is a factor in our choice of this subject.