Aliya İzzetbegoviç'in ahlak felsefesi çerçevesinde Tanrısız ahlak kavramı
Within the framework of Aliya İZZETBEGOVİÇ's moral philosophy the concept of morality without God
  1. Tez No: 722380
  2. Yazar: MELİKE SEYİTOĞLU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; yakın tarih düşünürlerinden, verdiği mücadele ile zamanın Müslümanlarına umut olan ve yol gösteren Aliya İZZETBEGOVİÇ'İN kısaca hayatı, onun düşünce dünyasının yapılanmasında etkili olan faktörler, ahlak, ateizm, din dışı ahlak kavramları ve Aliya'nın bu konu hakkındaki görüşleri, din ile ahlak bağlamı ve ilişkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde; Aliya İZZETBEGOVİÇ'İN hayatına kısaca değinildikten sonra, onun düşünce dünyasının oluşumundaki dinamikler anlatılmaya çalışılmış, İZZETBEGOVİÇ'İN insan tasavvuru ve bu bağlamda özgürlük, sorumluluk ve niyet kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; ahlakın genel tanımı, din ahlak ilişkisi, Aliya İZZETBEGOVİÇ'İN ahlak görüşü, ateizm ve Aliya'nın ateizmle ilgili görüşleri ve Tanrısız Ahlak konuları çalışılmıştır. Son bölümde din dışı ahlak ve ahlaki eylemin kaynağı konuları ve Aliya'nın bu konular hakkındaki düşünceleri üzerinde durulmuş, zikredilen bölümlerden sonra bu çalışma sonuç kısmı ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Briefly, the life of Aliya İZZETBEGOVİÇ, one of the thinkers of recent history, who gave hope and guidance to the Muslims of the time with her struggle, the factors that were effective in the structuring of her world of thought, the concepts of morality, atheism, non-religious morality and Aliya's views on this subject, the context of religion and morality. and its relationship is emphasized. In the first part of the study; After briefly mentioning Aliya İzzetbegovic's life, the dynamics in the formation of his world of thought were tried to be explained. In the second part, Aliya İZZETBEGOVİÇ's human imagination and the concepts of freedom, responsibility and intention in this context are emphasized. In the third part; The general definition of morality, the relationship between religion and morality, Aliya İZZETBEGOVİÇ's view of morality, atheism and Aliya's views on atheism and Godless Morality have been studied. In the last section, non-religious morality and the source of moral action are emphasized, and after the mentioned sections, this study is concluded with the conclusion part.